دیجیتال مارکتینگ چیست

  • انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

digitalmarketing

شاید شما هم تابه‌حال نام دیجیتال مارکتینگ به گوشتان خورده باشد و چیزهایی راجع به آن خوانده یا شنیده باشید. ما در این مقاله در نظر داریم به این موضوع بپردازیم که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چه مزایایی دارد؟ و به‌طورکلی شمارا با آن آشنا کنیم.

به‌طورکلی دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ای از کارها و فعالیت‌ها است که جهت تبلیغ محصول یا کالایی انجام می‌گیرد و این امر توسط ابزارهای دیجیتالی صورت می‌پذیرد. این‌یک تعریف ساده و کاربری در از دیجیتال مارکتینگ است و به‌طورکلی این مفهوم بسیار گسترده‌تر از این حرف‌هاست.

چرا باید دیجیتال مارکتینگ را دنبال کنیم؟

شاید اولین سؤالی که باید به آن پاسخ دهیم این باشد که اصلاً چرا باید بازاریابی سنتی را ول‌کنیم و به سراغ بازاریابی دیجیتال سوق پیدا کنیم؟‌مگر بازاریابی به روش سنتی چه ایرادی دارد؟

پاسخ خیلی ساده است، به خاطر فراگیری لوازم دیجیتالی و پیشرفت تکنولوژی. همه‌ی ما به‌طور حدودی از تعداد افرادی که هرروز کارهای روزمره خود را با موبایلشان انجام می‌دهند خبرداریم. امروزه تعداد زیادی از مردم از این وسیله‌ی دیجیتالی استفاده می‌کنند این در حالی است که قبلاً تنها پدر خانواده از این دستگاه استفاده می‌کرد آن‌هم یک گوشی ساده بود که قابلیت اتصال به اینترنت را نداشت.

اما الآن دیگر هر یک از اعضای خانواده یک گوشی در دستش دارد آن‌هم از نوع هوشمندش که از اینترنت پشتیبانی می‌کند و با آن می‌توان دنیا را فتح کرد.

حالا این چه ربط به سؤال بالا دارد؟ ربطش اینجاست که وقتی تعداد زیادی از افراد از این وسیله‌ی دیجیتالی استفاده می‌کنند ما می‌توانیم از آن‌ها برای تبلیغات استفاده کنیم.

دیجیتال مارکتینگ هم دقیقاً یعنی همین، یعنی ما از ابزارهای دیجیتالی برای بازاریابی محصولات خودمان استفاده کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر ما برای بازاریابی محصول یا خدماتمان از ابزارهای دیجیتال و اینترنت استفاده کنیم به آن دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. در این نوع از بازاریابی ما تا حد زیادی به ابزارهای دیجیتالی و درنتیجه شبکه‌های اجتماعی وابسته هستیم. مهم نیست که استفاده‌ی ما از شبکه‌های اجتماعی شامل هزینه شود یا نه.

در این روش ما می‌توانیم از هر وسیله‌ی دیجیتالی که به ما در بازاریابی کمک کند استفاده کنیم. برای مثال حتی می‌توانیم برای ارائه‌ی خدمات یا محصولاتمان وب‌سایت طراحی کنیم و با بهینه‌سازی این وب‌سایت و سئو آن به بهتر شناختن سایتمان از طریق موتورهای جستجو کمک کرده و مشتریان زیادی را با خدمات و محصولات خود آشنا کنیم. در ادامه شمارا برخی دیگر از ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال آشنا خواهیم کرد.

به نظر شما آیا دیجیتال مارکتینگ فقط برای کسب‌وکارهای آنلاین جوابگو است؟ اگر شما هم براین باورید که این کار فقط برای کسب‌وکارهای دیجیتال و کارهایی که وب‌سایت دارند خوب است باید بگوییم که دارید اشتباه می‌کنید و اصلاً این‌طور نیست. هر کسب‌وکاری چه آنلاین و چه آفلاین می‌تواند از دیجیتال مارکتینگ برای بازاریابی خدمات و محصولات خود به‌خوبی بهره ببرد و تا حد زادی در این کار موفق باشد. دیجیتال مارکتینگ بیشتر فوکوس خود را بر روی استفاده از وب‌سایت،‌ ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و… گذاشته است و همیشه سعی می‌کند ابتدا کاربران این حوزه را شناسایی کرده و پس‌ازآن بهترین بازدهی را برای بازاریابی خود داشته باشد.

مهم‌ترین هدف دیجیتال مارکتینگ فروش است، فروش در دیجیتال مارکتینگ باوجود طیف وسیعی از افراد راحت‌تر از روش‌های سنتی امکان‌پذیر است.

با ابزارهای بازاریابی دیجیتال آشنا شوید

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم در این قسمت از مقاله در نظر داریم شمارا با مهم‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم.

بهینه‌سازی وب‌سایت از طریق موتور جستجو (SEO)

یکی از مهم‌ترین و البته بهترین ابزارهای مفید در دیجیتال مارکتینگ است که در آن رقابت زیادی وجود دارد اما هیچ کاری به‌خوبی آن جواب نمی‌دهد. شما در این روش به‌خوبی بر روی وب‌سایت خودکار می‌کنید و با استفاده از نیروهای متخصص موجب می‌شوید تا در هنگام سرچ گوگل شمارا در بالای نتایج جستجو قرار دهد.

هنگامی‌که یک فرد در گوگل چیزی را سرچ می‌کند که مطابق با محصول یا خدمات شما است، اگر وب‌سایت شما از سئوی خوبی برخوردار باشد موتور جستجوی گوگل شمارا در چند لینک اول قرار خواهد داد و به‌طور حتم انتخاب مخاطب خواهید بود. چراکه معمولاً افراد فقط وارد چند وب‌سایتی می‌شوند که در بالای نتایج جستجو لیست شده است؛ بنابراین سئو و تبلیغات گوگل ادوردز می‌توانند بهتر از هر تبلیغاتی جواب دهد.

به‌طورکلی کاری که ما در سئو انجام می‌دهیم این است که وب‌سایت خود را از داخل و خارج بهینه می‌کنیم و این بهینه‌سازی شامل قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو شده می‌شود.

بخش دیگری در این زمینه مربوط به تبیلغات در گوگل است که در مقاله گوگل ادوردز بهتر است یا سئو در رابطه با تفاوت ها و مزیت های سئو و تبلیغات گوگل به طور کامل صحبت کرده ایم

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی دیگر از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است که به شما درفروش خدمات یا محصولاتتان کمک شایانی می‌کند. بازاریابی محتوا برای همه‌ی کسانی که از یک وب‌سایت یا به قولی کسب‌وکار اینترنتی بهره می‌برند مناسب است. در این روش مهم نیست که شما در فضای اینترنت چه چیزی را عرضه می‌کنید و یا سرمایه‌ی شما چقدر است.

در این روش شما ابتدا نیاز مخاطبان را شناسایی می‌کنید و سپس برای رفع نیاز آن‌ها محتوای مناسب را تولید می‌کنید. پس از شناسایی نیازهای کاربران رفع نیاز آن‌ها می‌تواند از طریق تولید محتوای مقاله یا ویدئو‌ی آموزشی انجام شود.

این روش مانند یک قلاب عمل می‌کند و مخاطبان شمارا در دام خود گرفتار می‌کند. به‌طورکلی در این روش ما ابتدا کاربر را به خود جذب کرده و با یک محصول رایگان نیاز او را تا حد زیادی برآورده می‌کنیم و اعتمادش را جلب می‌کنیم.

در قدم بعدی که کاربر به ما اعتماد کرد با تولید محتوای مناسب سعی می‌کنیم او را ترغیب به خرید محصول خودمان کنیم که البته بعد از اعتمادسازی این امر خیلی راحت اتفاق خواهد افتاد.

در بازاریابی محتوا نیازی نیست شما به دنبال مشتری بگردید تا او را قانع کنید و نیازهای او را برطرف کنید، بلکه در این روش مشتری خودش به سمت شما سوق پیدا می‌کنید و تمام وظیفه‌ی شما تولید محتوای مناسب و عالی است.

بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی مطرح

یکی از مطرح‌ترین و قدرتمندترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شبکه‌های اجتماعی هست. همان‌طور که حتماً می‌دانید امروزه طیف وسیعی از کاربران وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند.

آن‌ها گاهاً ساعت‌ها از وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به تماشای محتوا، کلیپ و یا دیگر محتواهای موجود در آن می‌گذرانند و این امر سبب می‌شود که شبکه‌های اجتماعی به یکی از بازارهای بالقوه‌ی عالی با پتانسیل بالا تبدیل شود.

شبکه‌های اجتماعی در همه جای دنیا وجود داشته و به‌وفور از آن‌ها استفاده می‌شود. این ابزار دیجیتال مارکتینگ مانند ویروس عمل کرده و به شما امکان انجام هر کاری را می‌دهد. برای مثال افرادی زیادی هستند که بدون داشتن وب‌سایت فقط با کارکردن در برخی از شبکه‌های اجتماعی معروف توانسته‌اند خدمات یا محصولات خود را به فروش برسانند و به‌صورت رایگان پول هنگفتی را به دست آورند.

به‌طورکلی باید گفت که شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین کانال‌هایی است که برای دیجیتال مارکتینگ می‌توان از آن استفاده کرد و می‌توان مدعی شد در هیچ‌یک از رسانه‌های موجود پتانسیلی در این حد و اندازه وجود ندارد.

بازاریابی ایمیل

ایمیل مارکتینگ یکی دیگر از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است که هنوز هم به‌خوبی جواب می‌دهد و شما هیچ کسب‌وکار موفقی را نمی‌بینید که از این روش به‌خوبی استفاده نکند.

بازاریابی از طریق ایمیل یکی از راه‌های اثبات‌شده در کسب درآمد و فروش محصولات به شمار می‌رود که شما از این طریق می‌توانید مشتری‌های خود را به مشتری‌های وفادار تبدیل کنید. احتمالاً شما هم دریکی از سایت‌های بزرگ عضو هستید و ایمیل‌هایی را از آن سایت دریافت می‌کنید؟

ایمیل مارکتینگ هم یکی از ابزارهایی است که برای هر کسب‌وکار آنلاینی با هر سرمایه‌ای می‌تواند مفید باشد. شما می‌توانید بدون صرف هیچ هزینه‌ای از این نوع بازاریابی سود برده و محصولات و خدمات خود را معرفی کنید و فروشتان را بالا ببرید.

این ابزار خیلی مقرون‌به‌صرفه است و بازگشت سرمایه در آن قطعی است. پس بدون هیچ شک و تردیدی از این ابزار استفاده کنید. ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا کاربران سایت خود را که یک‌بار یا چند بار و یا هیچ بار از شما خرید کرده‌اند را مجاب کنید تا محصول خاصی را از شما خریداری کنند. شما با استفاده از این ابزار انقدر وقت دارید که محصول خود را به مشتری معرفی کنید و او را ترغیب به خرید محصول خود کنید.

ایمیل مارکتینگ به اینجا ختم نمی‌شود که شما یک محصول را با 50 درصد تخفیف یا امثال آن به کاربران خود بفروشید. ایمیل مارکتینگ حتی می‌تواند در همان ابتدای ورود کاربر به سایت شما برای شما کارهای بزرگی انجام دهد.

برای مثال شما می‌توانید ایمیلی را به فرد تازه عضو شده ارسال کنید و در آن قید کنید که به خاطر اینکه تازه عضو وب‌سایت ما شدید این هدیه برای شما ترتیب داده‌شده است و با این کار اعتمادسازی کنید.

بازاریابی ویدئویی

ویدئو یکی از فایل‌هایی چندرسانه‌ای است که مردم علاقه‌ی زیادی به تماشای آن دارند. افراد بیشتر ترجیح می‌دهند چیزی را ببیند تا بخواهند راجع آن چیزی را مطالعه کنند. چراکه این کار آسان‌تر است.

در دنیای امروز سایت‌های اشتراک ویدئوی زیادی همچون آپارات، یوتیوب و … وجود دارند که شما به‌راحتی می‌توانید ویدئوی تبلیغاتی خود را در آن‌ها آپلود کنید و بدون صرف هیچ هزینه‌ی تبلیغات خود را انجام دهید.

در این روش شما نیاز به سئو یا مواردی این‌چنینی ندارید و تمام‌کاری که باید انجام دهید تولید محتوای عالی درزمینه‌ی کاری خودتان و آپلود آن در سایت خودتان و سایت‌های اشتراک ویدئو است.

مطمئن باشید که با ساخت ویدئوهای خوب و باکیفیت به‌راحتی می‌توانید مخاطبان زیادی را جذب کنید و فروش زیادی داشته باشید.

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات، کلمه‌ی آشنایی است که همه‌ی ما نام آن را شنیده‌ایم و همیشه آن را با پرداخت پول هم‌عرض می‌کنیم و خب تا حدودی درست است.

یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ تبلیغات اینترنتی است که بازدهی بالایی نیز دارد. حتماً تابه‌حال وارد سایتی شده‌اید که پر از بنرهای تبلیغاتی است و شاید جذب یکی از آنها شده و با کلیک روی آن به سایت مقصد هدایت شدید. حتی ممکن است به‌واسطه‌ی همین بنرهای تبلیغاتی و هدایت به صفحه‌ی موردنظر فقط در چند حرکت ساده مجاب شده باشید و خرید خود را انجام داده باشید.

تبلیغات درواقع یکی از روش‌هایی است که در بازارهای سنتی و چه در بازارهای آنلاین به آن نیاز است. تبلیغات درست و به‌جا به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر رشد کنید و راحت‌تر محصولات یا خدمات خود را به مخاطبان معرفی کنید. این نوع از دیجیتال مارکتینگ تضمین می‌کند که سرمایه‌ی شما بر خواهد گشت.

از مهم‌ترین تبلیغات می‌توان به تبلیغات گوگل اشاره کرد، در این روش شما با پرداخت هزینه‌ی به گوگل سرویس تبلیغات آن را برای خود فعال می‌کنید و با هر کلیک بر روی لینک شما باید پولی را به گوگل پرداخت کنید. ازآنجایی‌که گوگل یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین موتورهای جستجوگر در دنیاست یکی از بهترین کارها برای دیده شدن و تبلیغ بهره‌گیری از سرویس تبلیغات گوگل است.

از متداول‌ترین روش‌های تبلیغاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تبلیغات کلیکی
  • ریپورتاژ‌ آگهی
  • ارسال پیام
  • و…