مدیریت تبلیغات کلیکی گوگل چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

 • انتشار : ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
 • نویسنده : sina askari

تبلیغات در گوگل با اینکه از نگاه بسیاری از افراد کار ساده‌ای است. اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است. گوگل امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی مراحل ثبت تبلیغ و انتخاب کلیدواژه‌ها و ثبت بودجه و پرداخت را هم به صورت قدم به قدم در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید جلو بروید. پس چه نیازی به مشاور تبلیغاتی دارید؟ چه نیازی به مدیریت تبلیغات گوگل دارید؟ به شما خواهیم گفت.

ابتدا با مدیریت تبلیغات کلیکی یا PPC Management آشنا شوید و بعد در مورد متخصصین تبلیغات کلیکی گوگل و وظایف و کارکرد آن‌ها به شما توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

مدیریت تبلیغات کلیکی چیست؟

مدیریت تبلیغات کلیکی فرایند بررسی، اجرا و بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی است. از هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید تا استراتژی که قرار است پیاده کنید در این حوزه قرار می‌گیرند. هدف از این مدیریت استفاده حداکثری از قدرت تبلیغات گوگل است. یعنی این تبلیغات به گونه‌ای اجرا شوند که بیشترین سود را از آن کسب کنید.

اجرای یک کمپین به صورت مرحله به مرحله و با دستورات گوگل جلو رفتن باعث می‌شود شما حتی یک مشتری هم از طریق تبلیغات پیدا نکنید. اما اگر درست و دقیق کلیدواژه‌ها و متن و مسیر و صفحات‌تان را بهینه‌ کنید و به درستی برای هر کدام برنامه‌ریزی داشته باشید می‌توانید از تبلیغات کلیکی بیشترین بهره‌وری را داشته باشید.

مدیر تبلیغات کلیکی یا متخصص تبلیغات کلیکی که چه کاری انجام می‌دهد؟

تبلیغات کلیکی و مخصوصا مدل تبلیغات کلیکی گوگل چیزی نیست که به سادگی بتوان اجرایی کرد. مراحل مختلفی نیاز دارد. به یک استراتژی نیاز دارد و کسانی در این حوزه متخصص هستند که درک وسیعی در مورد تبلیغات داشته باشند و بدانند دقیقا چه چیزی برای کسب و کار موردنظر مناسب‌تر است.

اصول تبلیغات روی استراتژی می‌چرخد. اگر سریال Mad Men را دیده باشید شخصیت اصلی داستان قبل از اینکه دنبال عکس و متن برای بیلبوردهای تبلیغاتی باشد به دنبال یک استراتژی دقیق است. دنیای مدرن و پررقابت امروز روی استراتژی می‌چرخد و این مهم‌ترین کاری است که یک متخصص تبلیغات کلیکی باید به آن تسلط داشته باشد.

مدیر تبلیغات کلیکی باید به چه چیزهایی مسلط باشد؟

اول اینکه باید سیستم گوگل را خوب بشناسد. گوگل از سال 1998 تا کنون رشد فوق‌العاده‌ای داشته است و پای اصلی تجارت الکترونیک است. گوگل دقیق‌تر از هر موتور جستجوی دیگری نتایج را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و بیش از 70 درصد ترافیک سایت‌ها را تامین می‌کند. البته ما این فیلد را به عنوان سئو می‌شناسیم. اما باید بگوییم که یک متخصص تبلیغات کلیکی باید در مورد سئو، کلیدواژه‌ها، نرخ جستجو، میزان رقابت و نحوه‌ی تبدیل هر کلیدواژه (Search Intent) اطلاعات دقیقی داشته باشد. چون تبلیغات کلیکی در صفحه اول گوگل روی کلیدواژه‌ها متمرکزند. پس اولین مهارت شناخت گوگل و سیستم آن است.

مهارت دوم تبلیغات است. تبلیغات دنیای بزرگی است. اصلا نمی‌توان گفت قدمت آن به چه زمانی برمی‌گردد. شاید قبل از میلاد مسیح، شاید بعد از اختراع کاغذ، شاید حتی روی دیوار غارها هم تبلیغاتی برای کالاهایی که داشتند حک شده است. اما با انقلاب صنعتی تبلیغات و مارکتینگ شکل و شمایل ویژه‌ای به خودش گرفت. با ظهور اینترنت و بعد از آن گوگل تبلیغات به یک اصل بدیهی در کسب و کارها بدل شد. تبلیغات اصول و قواعد خاص خودش را دارد. استراتژی‌ها مهمند. تک تک کلماتی که استفاده می‌شوند مهمند و کسی که تبلیغات کلیکی را اجرا می‌کند باید با این اصول و استراتژی‌ها آشنا باشد.

مهارت بعدی تحلیل و آنالیز داده‌هاست. دنیای مدرن روی دیتا می‌چرخد. داده‌ها تعیین می‌کنند که آیا استراتژی شما جواب داده است یا نه. آیا کاری که انجام می‌دهید سودده بوده یا نه. ابزارهای زیادی برای گزارش‌گیری وجود دارند و خود گوگل ادوردز هم نمودارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. یک مدیر تبلیغات کلیکی باید بتواند این نمودارها را بررسی کند و تست‌ها و آزمایشات جدیدی را پیاده کند و نتایج را بسنجد.

مدیریت تبلیغات کلیکی شامل چه مراحلی است؟

مراحل تبلیغات کلیکی گوگل ثابت است. اما هر مدیری رویکرد خاص خودش را دارد. به طور کلی این مراحل باید در هر تبلیغی وجود داشته باشند.

 • آنالیز کلیدواژه‌ها: اینکه شما روی چه کلیدواژه‌هایی و با چه هدفی سرمایه‌گذاری کنید.
 • استراتژی تبلیغات: هدف تبلیغ و فرایندهای آن به دقت تدوین شوند.
 • مانیتورینگ: نرخ بازگشت سرمایه و نرخ تبدیل و سایر اطلاعات ضروری باید به صورت لحظه‌ای بررسی شوند.

 • رقابت سنجی: ممکن است رقبای شما هم در حال اجرای تبلیغات کلیکی باشند و یک مدیر باید بتواند با استراتژی خاص خودش تبلیغ شما سودمند‌تر کند.
 • تست A/B: چون تبلیغات کلیکی گوگل بسیار منعطف و لحظه‌ای است و می‌توانید هر زمانی که بخواهید تغییرات خودتان را اعمال کنید باید تغییرات لازم در تبلیغ لحاظ شوند و نتایج آن بررسی شوند.
 • بودجه: اصل مهم و اساسی این است که از تمام ظرفیت موجود برای هزینه‌ای که صرف تبلیغاتی کلیکی گوگل می‌کنید استفاده شود و بودجه‌بندی درست و دقیق توسط مدیر تبلیغات گوگل انجام می‌شود.

آیا برای تبلیغات کلیکی گوگل به یک متخصص نیاز دارید؟

اگر خودتان تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است حتما با یک متخصص هماهنگ شوید. چون شما قرار است به ازای هر کلیک هزینه پرداخت کنید و اگر استراتژی شما درست نباشد و یا هر مشکل دیگری در تبلیغ شما وجود داشته باشد هزینه‌ی زیادی را متقبل خواهید شد. گوگل به ازای هر کلیک هزینه‌ای از شما می‌گیرد و شما باید از این کلیک بهترین استفاده را ببرید. چند دلیل دیگر هم وجود دارد:

 • ممکن است دچار Ad Fraud شوید و کلیک‌های اسپم و ربات‌ها در تبلیغات شما اخلال ایجاد کنند که با کمک یک متخصص می‌توانید حل کنید.
 • برای مانیتورینگ داده‌ها و مانیتور نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه به دانش فنی در این حوزه نیاز دارید.
 • مدیر تبلیغاتی به امکانات گوگل ادوردز و اکستنشن‌ها و مواردی از این دست آشناست و می‌توانید از تمام ظرفیت گوگل استفاده کنید.

اما دلیل اصلی و مهمی که باید با یک مدیر یا مشاور تبلیغات کلیکی گوگل همکاری کنید این است که هیچ کس دوست ندارد پولش را دور بریزد. تخصص همیشه نتیجه بهتری دارد. تجربه هم در اینجا حرف اول را می‌زند. کسی که چندین کمپین موفق داشته باشد برای کسب و کار شما هم بهترین استراتژی را در نظر خواهد گرفت و شما با کمترین مقدار سعی و خطا بهترین نتیجه را از تبلیغات‌تان خواهید گرفت.

جمع بندی

تبلیغات کلیکی گوگل به مهارت‌های خاصی نیاز دارد. با اینکه گوگل پنل مرحله به مرحله اجرای یک کمپین را در اختیار شما قرار می‌دهد اما این مراحل کافی نیست. در این مراحل خبری از استراتژی نیست. رقبا در نظر گرفته نشده‌اند و صدها مورد دیگر که به دانش فنی نیاز دارد. از این جهت همکاری با یک مدیر تبلیغات کلیکی گوگل می‌تواند نتایج بهتری برای کسب و کار شما داشته باشد و از ظرفیت‌های گوگل و تبلیغات آن بهتر و سودمند‌تر استفاده خواهید کرد.