بهینه سازی کمپین های گوگل ادز

  • انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

بهینه سازی کمپین های گوگل ادز

همانطور که می­دانید تبلیغ در سایت ها بسیار تاثیر گذار است و تا حد زیادی می­تواند درآمد شما را افزایش دهد. سود بسیاری که از این طریق می­توانید به دست آورید نیازمند فعالیت ها و کار های جزئی است که شما باتوجه به آن های می­توانید بازدهی تبلیغ خود را افزایش دهید.در ادامه می­خواهیم چند راهکار برای بهینه سازی کمپین گوگل ادز شما ذکر کنیم تا شما تبلیغ بهتری را داشته باشید و کسب درآمد شما از این طریق بیشتر باشد.

حالت های در نظر گرفتن کلید واژه

برای بهینه سازی کمپین های گوگل ادز شما باید برای کلید واژه ها یا کلمات کلیدی که در تبلیغتان وارد می­کنید حالت های مختلفی را در نظر بگیرید. در نظرگرفتن چندین حالت باعث می­شود تا کاربر هرکدام از این کلمات را جستجو کرد به تبلیغ شما دست یابد و تبلیغ شما برایش نشان داده شود. برای این کار شما می­توانید نوع کلید واژه را در حالت پیش فرض  broard قرار دهید.

دراین حالت نسبت به حالت های دیگر(exact و phrase) کلید واژه ی بیشتری برای شما نمایش داده می­شود. استفاده از حالت broard  نسبت به حالت های دیگر حجم بیشتر ترافیک را برای تبلیغات در برمی­گیرد.

پس برای اینکه تبلیغ شما به گونه ای مفید برای کاربرانی که به گونه های مختلف کلمه ی کلیدی شما را وارد کرده اند نمایش داده شود باید حالت پیش فرض شما به گونه ای تنظیم شده باشد تا بیشترین حالات را در نظر بگیرد ولی باید در نظر داشته باشید که این حالت پیش فرض نیز معایبی دارد .

باتوجه به در نظر گرفتن بیشترین حالات کلمات کلیدی و نشان دادن تبلیغات شما برای همه این کلمات هزینه ی شما افزایش میابد و امکان دارد برای تعداد زیادی از کلمات کلیدی غیر قابل استفاده نیز تبلیغ شما به کار رود و بنابر این هزینه ی شما نیز افزایش میابد.

می­توانیم به سراغ حالت دیگر exactبرویم و حالت پیش فرض را به صورت exact قرار دهیم.

در هنگام تعیین حالت به صورت exact باید به نوع تبلیغ خود توجه داشته باشید. ممکن است حالت exact برای تبلیغ شما کلمات بسیار محدودی را در نظر بگیرد که این مورد نیز نمی­تواند به شما کمک زیادی کند.

شما باید حالتی را برای انتخاب نوع کلید واژه انتخاب کنیدکه کارایی زیاد را در عین هزینه ی کم ایجاد کند.

انتخاب واژه های چند بخشی برای کلید واژه ها

انتخاب کلید واژه های یک بخشی باعث به وجود آمدن کلمات کلیدی بیهوده زیادی می­شود که برای شما هزینه ی زیادی را در بردارد. انتخاب کلمات تک بخشی با وجود در نظر گرفتن حالت exact نیز می­تواند برای شما باعث افزایش هزینه شود، پس بهتر است برای بهینه سازی کمپین های گوگل ادز از کلمات کلیدی تک بخشی و یا تک سیلابی استفاده نکنید. به جای استفاده از کلید واژه های تک سیلابی می­توانید از کلمات چند سیلابی و یا چند بخشی استفاده کنید.

این کلید واژه ها به شما کمک می­کنند تا در موارد بیهوده و هرز تبلیغ شما نمایش داده نشود. شما می­توانید با استفاده از کلمات کلیدی چند سیلابی هزینه ی خود را تا حد زیادی کاهش دهید به این صورت که کلمات بیهوده شما کاهش پیدا می کند و شما می­توانید بازدهی تبلیغات خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

در این گونه موارد باید به negative keywords (کلمات کلیدی منفی) نیز توجه داشته باشید. اگر مجبور به انتخاب کلمات تک سیلابی شدید باید کلمات کلیدی منفی درستی را به کار ببرید تا تبلیغات شما بیش از اندازه هدر نرود.

مثلا اگر شما شرکت واردارت قهوه دارید و فقط کلمه ی قهوه را به عنوان کلمه ی کلیدی خود انتخاب کنید امکان دارد برای کاربری که مضرات قهوه را سرچ می­کند نیز نمایش داده شود.

به همین علت بهتر است کلمات کلیدی خود را به صورت چند سیلابی ارائه دهید و گروهی از کلمات را برای این کار انتخاب کنید.

negative keywords

کلمات منفی یا negative keywords برای بازدهی بیشتر و هزینه ی کمتر اهمیت زیادی را دارا هستند. کلمات منفی کلماتی هستند که در هنگام سرچ آن ها نباید به کاربر تبلیغات نشان داده شود.

کلمات کلیدی منفی برای صرفه جویی در بودجه ی شما بسیار تاثیر گذارند. اگر می­خواهید در مصرف بودجه ی شما صرفه جویی شود و در عین حال کاربرد مفیدی برای شما داشته باشد و بازدهی خوبی به شما بدهد باید در انتخاب کلمات کلیدی منفی دقت داشته باشید.

اگر نمی­دانید که چگونه کلمات کلیدی  منفی مناسب را برای شرکت یا تبلیغ خود استفاده کنید پیشنهاد ما این است که از search terms  و autocomplete استفاده کنید، تا بتوانید کلمات منفی کلیدی را پیدا و انتخاب کنید و در بخش کلمات کلیدی منفی قرار دهید.

زمان دقیق

برای اینکه بازدهی زیاد و در عین حال هزینه ی خود را کاهش دهید باید زمان دقیقی را برای نمایش تبلیغ خود قرار دهید. در گوگل ادز و گوگل پلنر این امکان برای شما  فراهم شده است تا زمان و روز هایی را که مایلید تبلیغ شما در آن نمایش داده شود را انتخاب کنید تا در هزینه ی شما صرفه جویی شود.

شما باید باتوجه به ساعاتی که سایت شما فعالیت دارد و از سایت شما پشتیبانی می­شود زمان و روز های تبلیغ نمایش خود را فعال کنید.

همچنین  ساعاتی از شبانه روز وجود دارند که بیشترین سرچ در آن ساعات انجام می­گیرند. شما با قرار دادن تبلیغتان در آن ساعات از شبانه روز می­توانید بازدهی تبلیغ خود را افزایش دهید.

با در نظر گرفتن این ساعات و ساعاتی که سایت شرکت شما فعالیت دارد می­توانید هزینه ی خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

تعیین بودجه

برای اینکه هزینه ی شما در هنگام تبلیغ بالا تر از چیزی که مد نظرتان است نرود شما باید حداکثر هزینه تبلیغات گوگل ادوردز خود را برای گوگل تعیین کنید. باید در نظر داشته باشید که این مورد باید برای تمام سیستم های شما مثل گوشی، تبلت و لپ تاپ خود تنظیم شده باشد. باتوجه به اینکه تعداد سرچ در هر یک از وسایل گفته شده متفاوت است باید باتوجه به آمار سرچ برای هرکدام بودجه ای خاص را تعیین کنید، تا به کاهش هزینه ی شما کمک کند.

در هنگام تعیین بودجه برای هر کدام باید به این نکته توجه داشته باشید که شما در کدام زمینه ی کاری فعالیت دارید و باتوجه به آن باید بررسی کرد که در کدام یک از وسایل گفته شده سرچ بیشتری انجام می­گیرد.

قرار دادن صفحات خاص برای تبلیغات خاص و کلمات کلیدی خاص

شما باید برای هر کدام از کلمات کلیدی خود صفحه ی خاصی را انتخاب کنید. اگر شما همه ی کلمات کلیدی خود را در صفحه ی اصلی قرار دهید حداکثر بودجه برای شما استفاده می­شود.

پیشنهاد ما این است که تبلیغ خود را طبقه بندی و دسته بندی کنید و باتوجه به هر کدام کلمه ی کلیدی مناسب و مربوط به هر کدام را انتخاب کنید و برای هر کدام از دسته های تبلیغ صفحات خاصی را انتخاب کنید، تا هر صفحه تبلیغی خاص برای کاربران شما به نمایش گذاشته شود.

تبلیغات باید در مکان درست انجام شود

شما باید توجه داشته باشید که در چه منطقه ای شرکت شما فعالیت دارد و در همان منطقه تبلیغ خود را نمایش دهید. در گوگل در قسمت تبلیغات بخشی برای تنظیم منطقه و کشور وجود دارد که در آن می­توانید کشور هایی که مایل هستید تبلیغ شما در آن کشور به نمایش گذاشته شود را انتخاب کنید.

گوگل این امکان را برای شما ایجاد کرده است تا اگر تمایل دارید در همه ی کشور ها به جز کشوری خاص تبلیغ شما نمایش داده شود تبلیغ شما را باتوجه به انتخاب کشور شما به نمایش بگذارد.

حتی اگر تبلیغات و شرکت شما محدود تر می­شود و محله ای خاص را در برمی­گیرد شما برای کاهش هزینه ها می­توانید تبلیغ خود را فقط در آن محله به نمایش بگذارید.

انتخاب کردن شبکه نمایش یا جستجوی مرورگر

بهتر است شما همزمان شبکه ی نمایش و شبکه ی جستجوی مرورگر را انتخاب نکنید. این مورد یکی از مواردی است که باید هنگام تبلیغ نمایش خود دقت داشته باشید. توجه داشته باشید که می­توانید بازدید هایی که برای تبلیغ شما مرتبط هستند را می­توانید از طریق شبکه ی نمایش پیدا کنید.

با این وجود می­توانیم شبکه ی نمایش و جستجوی مرورگر گوگل را باهم مقایسه کنیم. باید توجه داشته باشیم که برای هر تبلیغ در هر موضوعی این مورد ­می­تواند متفاوت باشد.

اما مزیتی که ترکیب کردن شبکه ی نمایش و جستجوی مرورگر دارد این است که اگر بودجه ی بسیار کمی را دارید می­توانید از استفاده ی همزمان آن استفاده کنید. اما در این گونه از موارد هم استفاده از آن ها خیلی پیشنهاد نمی­شود.

اگر می­خواهید برای تبلیغ خود ارزش زیادی قائل شوید و تبلیغتان تاثیر بسیار مهم در کار و سود شما دارد توصیه می­شود تا کمپین های جداگانه ای را برای این کار طراحی کنید.

جدا نکردن کمپین برای شبکه نمایش و جستجوی مرورگر باعث می­شود تا نتوانید متنی خاص و به صورت جداگانه برای آن بنویسید در صورتی که تبلیغاتی که در شبکه ی نمایش به نمایش گذاشته می­شود باید متفاوت با تبلیغاتی باشد که در صفحه ی جستجو به کار می­رود.