استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی

  • انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

بودجه تبلیغاتی هزینه تبلیغات طی دوره های معینی است که به انجام می رسد. مقدار بودجه ای که شرکت برای تبلیغات مشخص کرده اهمیت دارد. شرکت باید برای هر ریال خود ارزش قائل شده و براساس بودجه ای مشخص کرده اقدام کند.

بودجه تبلیغاتی باید به گونه ای تنظیم شود که نیازهای مشتریان را برآورده کرده و مشکلات آن ها را حل کند.

اهمیت بودجه تبلیغاتی

بودجه تبلیغاتی بخشی از جریان فروش یا بخشی از کل جریان بازاریابی شرکت بوده که به رشد و توسعه شرکت کمک می کند.

تا پیش از تصمیم گیری در مورد بودجه، شرکت مطابقت بودجه را با اهداف تبلیغاتی خود بسنجد.

مهم ترین اهداف بازاریابی

  • شناسایی مشتری هدف: شما باید مشتری هدف خود را شناسایی کنید و براساس نیازهای آن  اقدام نمایید.
  • شناسایی رسانه مشتری: شما باید متناسب با رسانه ای که مشتریان استفاده می کنند تبلیغات کنید. در صورت لزوم می توانید در رادیو، تلویزیون، اینترنت، روزنامه ها و مطبوعات تبلیغ کنید.
  • رویکرد مناسب برای مصرف کنندگان هدف: تحریک احساسات مشتریان جهت فروش محصولات لازم و ضروری است. فروش موفق همیشه برپایه تحریک احساسات بوده اند.
  • پیش بینی براساس بودجه تبلیغاتی: باید سود خود را در قبال هر برگ تبلیغاتی بسنجید تا در کمپین های بعدی نیز با این روش اقدام کنید.

مقدار بودجه تبلیغاتی

شرکت ها باید براساس مقدار بودجه خود، تبلیغات را انجام دهند. هر کدام از روش ها عواقب مثبت و منفی دارد:

بازگشت سرمایه بودجه تبلیغاتی

شما باید سرمایه گذاری و برگشت سرمایه خود را مدنظر قرار داده و اقدام کنید. باید میزان محبوبیت روش تبلیغاتی خود را بسنجید و بر همان اساس اقدام کنید. در صورت لزوم باید روش های تبلیغاتی خود را تغییر دهید تا به نتیجه درستی دست پیدا کنید. باید خلاقیت داشته باشید تا روش شما موثر واقع شده و بتوانید مشتری را جذب کنید و مشتری نیز کالا یا خدمات شما را خریداری کرده و به شما سود برساند.

تخصیص دادن درصدی از فروش به بودجه تبلیغاتی:

همیشه درصدی از فروش را به امر تبلیغات اختصاص دهید تا بتوانید برای دوره های بعد مشتری جذب کنید. شرکت های بزرگ باید 5 تا 10 درصد بودجه خود را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهند. کسب و کارهای کوچک باید 20 درصد درآمد را به بازاریابی اختصاص داده و در کسب وکارهای بزرگ این درصد بین 5 تا 10 درصد خواهد بود.

اختصاص ارقامی بیش از این کسب و کار را در معرض خطر قرار خواهد داد .شما همیشه باید به نحوی عمل کنید که کل درآمد فروش را به تبلیغات اختصاص ندهید.

تبلیغات مهم است ولی نه آنقدر که منجر به تعطیلی کسب و کار شما شود و شما محل کسب وکار خود را از دست بدهید. داشتن توازن در تبلیغات و کسب و کار مهم است و باعث سودآوری کسب و کار شما خواهد شد.

تفکر بزرگ

بازاریابی سنتی را به کناری بگذارید و در دنیای اینترنت و فضای آنلاین تبلیغ کنید. این نوع تبلیغ به صرفه بوده و اصلا منابع و انرژی خود را هدر نمی دهید. بدین ترتیب مشتری بیشتری را از طریق دیجیتال مارکتینگ جذب خواهید کرد و این مشتریان برای شما دائمی و ماندگار خواهند بود. حتی می توانید هر دو بازاریابی را باهم ترکیب کرده تا نتایج بزرگت تری را بدست بیاورید. باید همیشه تفکر خود را به چالش بکشید تا بتوانید نتایج بزرگ تری را بدست بیاورید.

با مشتریان خود ارتباط داشته باشید و نیازهای آن ها را شناسایی کنید. ارتباط مستمر با مشتری باعث خواهد شد تا همواره از کمپین های تبلیغاتی خلاقانه استفاده کرده و حس کنجکاوی مشتریان خود را تحریک و تشویق کنید تا نسبت به کمپین های تبلیغاتی مشتاق باشند و حتی ایده پردازی کرده و خود برای کمپین های تبلیغاتی طرح هایی را ارائه کنند. همیشه منابع خود را یافته و براساس منابع خود اقدام کنید.

بازاریابی براساس کالا یا خدمات 

متناسب با کالا یا خدمات خود  کمپین های تبلیغاتی را طرح ریزی کرده و به نمایش بگذارید. هزینه بازاریابی خود را به قیمت کالاها و خدمات خود اضافه نکنید. در این صورت مشتریان خود را از دست خواهید داد. باید واقع بین باشید و برهمان اساس تفکر درست اقدام کرده و بازاریابی کنید.

بازاریابی اولین چرخه فروش است و بعد از این مرحله فروش شرکت شما شروع می شود و مشتریان با بخش فروش تماس خواهند گرفت.

تبلیغات و بازاریابی باید جذاب و چشمگیر باشد تا مشتریان جدید را جذب کرده و مشتریان فعلی را حفظ کند. در غیر این صورت کار مفیدی انجام نداده اید و فقط وقت ، هزینه خود را تلف کرده اید.

باید از همان ابتدا با برنامه ریزی شروع کنید و تا به انتها با برنامه ریزی پیش بروید تا به موفقیت برسید.

پیروی از احساسات کارساز نخواهد بود. فقط باید هوش و احساسات مشتریان را تحریک کنید تا بتوانید کالاها و خدمات بیشتری را بفروشید و مشتریان بیشتری را جذب کرده و صد البته با تبلیغات دهان به دهان مشتری می توانید مشتریان خیلی بیشتری را جذب کرده و این نوع مشتریان در مقایسه با بقیه پایدارتر هستند.

اهمیت تعیین بودجه تبلیغاتی در بازاریابی

بازاریی بیشتر به کار کشاورزی شبیه است و باید کارهایی را در ابتدا انجام داد، از کارهای انجام شده مراقبت کرد تا در نهایت نتایج را برداشت کرد. تخصیص مناسب و مشخص بودجه بازاریابی باعث خواهد شد تا فعالیت های بازاریابی مشخص شده و نتیجه مطلوب و مناسب و پیش بینی شده ای را به همراه داشته باشد. استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی باعث می شود تا سرمایه گذاری های شما مطلوب بوده و به بار بنشیند.

مهم ترین راهکارهای استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی

درصد مشخصی از درآمد ناخالص

 در این روش درصدی را به بودجه تبلیغاتی اختصاص دهید. شما باید مقدار مشخصی از درآمد شرکت را به بازایابی اختصاص دهید و بیش از آن را هم برای بازاریابی مصرف نکنید. اندازه کسب و کار شما تعیین کننده همان درصد تخصیص یافته برای بازاریابی است. شرکت های بزرگ باید 5 تا 10 درصد بودجه خود را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهند.

کسب و کارهای کوچک باید 20 درصد درآمد را به بازاریابی اختصاص داده و در کسب وکارهای بزرگ این درصد بین 5 تا 10 درصد خواهد بود.کسب و کارها باید با براساس روش آزمون و خطا درصد بازاریابی را مشخص کنند. بدین ترتیب می توان در کمپین های تبلیغاتی خلاقیت به خرج داد و از کلیه روش ها به نحو احسن استفاده کرد. غیر دقیق بودن مهم ترین نقصیه آن است و در کسب و کارهای کوچک نمی توان به درآمد اطمینان داشت. استفاده از این روش این کسب و کارها را با چالش های بسیاری مواجه خواهد کرد.

درصدمشخصی از سود خالص

در این روش درصدی از سود خالص را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهید. همانند روش قبل می توانید درصدی از درآمد را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهید. این روش در مقایسه با قبلی کمی خشن است و شما هزینه را مشخص کرده و آن ها کنار می گذارید. همانند روش قبلی می توانید درصدی را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهید.این روش در مقایسه با روش قبلی کاربردی تر بوده ولی چندان دقیق نیست و باید با حدس و گمان پیش رفت.

قدرت مالی

متناسب با قدرت مالی خود، برای تبلیغات و بازاریابی ، بودجه ای را مشخص کنید. مشخص است که هر چقدر بودجه بیشتری را اختصاص دهید به همان اندازه مشتریان بیشتری خواهید داشت. می توانید درآمد اضافی خود را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهید. این رقم باید به اندازه ای باشد که کسب و کار شما را متاثر نکند. روشی خشن بوده و درصد دست یابی به موفقیت نیز بیشتر خواهد بود. این روش در کسب و کارهای کوچک خطرناک بوده و ممکن است با مشکلات پیش بینی نشده ای مواجه کند.

بودجه بندی رقابتی

شاید کمی سخت به نظر برسد، در ابتدا بودجه رقبای خود را مشخص کرده و کمی بیشتر از آن ها به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهید. البته شاید کار سختی باشد ، شما باید در ابتدا بودجه رقبا را مشخص کنید و بعد کمی بیشتر از آن ها برای بازاریابی و تبلیغات خرج کنید. اگر حتی به صورت تخمینی و با حدس و گمان نیز رقم رقبای خود را مشخص کنید در جهت بازاریابی و تبلیغات گامی بلند برداشته اید.

افزایش تعداد مشتریان

براساس برنامه افزایش مشتریان اقدام کنید. رقمی را مشخص کنید و براساس همان رقم بودجه ای را اختصاص دهید. شما باید رقم درآمدی هر مشتری را برآورد کرده و اقدام کنید. برای مشخص کردن بودجه بازاریابی باید رقم درآمدی هر مشتری را مشخص کرده و به رقم مورد نظر خودتان ضرب کنید. روش کاملا  دقیق بوده و محاسبه سود حاصل از هر مشتری یک کار چالش انگیز است.

تبلیغات رایگان

شاید مضحک به نظر برسد. می توانید به صورت رایگان تبلیغ کنید. ولی تبلیغات رایگان شاید مبالغه آمیز به نظر برسد، بخاطر این که شما باید وقت و هزینه صرف کنید، ثانیا تبلیغات رایگان ممکن است تبعات زیان باری را به همراه داشته باشد که شما از آن بی خبرید.

تا حالا متوجه شده اید که چرا برخی از کمپین های تبلیغاتی موفقق بوده و برخی دیگر شکست می خورند. شما باید بودجه تبلیغاتی را مشخص کرده  و بر همان اساس اقدام کنید.

بهترین استراتژی های تبلیغاتی

شناسایی مشتری هدف

کسب و کار شما همه افراد و اقشار جامعه را دربر نمی گیرد. شما باید در ابتدا، مشتریان و مخاطبان هدف را شناسایی کنید. برخی کسب و کارهای کوچک هنوز مشتریان خود را شناسایی نکرده اند و بنابراین کمپی های تبلیغاتی آن ها به شکست می انجامد.

شما باید براساس داده هایی که جمع آوری می کنید مشتریان هدف را شناسایی کنید. شما باید براساس اطلاعات مشتریان فعلی، برای جذب مشتریان جدید اقدام کنید و تبلیغات هدفمندی را شروع کنید.

ارزیابی و پیگیری تبلیغات

شما با تبلیغات آنلاین مانند گوگل ادوردز ، فیسبوک می توانید بر مشتریان بیشتری تاثیرگذار باشید. شما باید کمپین های تبلیغاتی خود را بررسی کنید. با بررسی کمپین های تبلیغاتی می توانید برای کمپین های بعدی تصمیم گیری کنید. تبلیغات شما باید تاثیرگذار باشد تا بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید. شما می توانید با مشخص کردن شماره تلفنی، تبلیغات خود را پیگیری کنید و بدین ترتیب مشتریان نیز  می توانند با شما در ارتباط باشند.

مشخص کردن بهترین زمان تبلیغ

شاید در ابتدای کار به قدری شور و شوق دارید که دوست دارید در همه اوقات سال تبلیغ کنید و برای هر ماه از سال رقمی را برای بودجه مشخص کنید. در صورتی که محصول شما فصلی باشد باید کمی زودتر از موعد مقرر تبلیغ کنید. روش های بی تاثیر را کنار بگذارید. متناسب با مناسبت های مختلف تبلیغ کنید، در برخی اوقات سال بودجه تبلیغاتی خود را افزایش دهید تا نسبت به رقبا در وضعیت بهتری قرار گیرید.

برندسازی

هرگز از تبلیغات دیگران تقلید نکنید. برندسازی کنید طوری که مشتریان برند شما را شناسایی کرده و محصولات و خدمات شما را تشخیص دهند. هرگز سبک تبلیغاتی خود را تغییر ندهید تا مشتریان برند شما را شناسایی کرده و حتی آن را به سایرین پیشنهاد دهند. همواره و همیشه برای مشتریان دائمی تبلیغ کرده و برند خود را حفظ کنید تا مشتریان همواره از محصولات و خدمات شما استفاده کرده و در به مشتریان VIP شما تبدیل شوند.

استفاده بهینه و درست از منابع

گاهی اوقات برای بهینه ساز کلمات و عبارت کلیدی خود زمان کافی ندارید. در این مواقع بهتر است که از  Google AdWords و Ads Bing استفاده کنید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن تبلیغات خود را بهینه سازی کرده و برای مشتریان خود به نمایش بگذارید. این منابع در زمان تنگی وقت به طور یقین برای کار شما مفید خواهند بود. متناسب با بودجه خود اقدام کنید و به صورت هوشمندانه عمل کنید.

تبلیغ در مکان های مناسب با در نظر گرفتن بودجه تبلیغاتی کافی

متناسب با مشتریان هدف خود تبلیغ کنید. علایق و سلایق مشتریان هدف را شناسایی کنید. امروز مشخص شده که کاربران و مشتریان به تبلیغات رادیویی و تلویزیونی علاقه چندان زیادی ندارند. شما باید وب سایت های مورد علاقه آن ها را شناسایی کنید. درک مشتریان هدف به تبلیغات موثر شما کمک می کند.

با استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی می توانید هم مشتریان خود را حفظ کنید و هم این که در بودجه خود صرفه جویی کرده و مشتریان جدیدی را بدست بیاورید.