بهینه سازی keyword list

  • انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

بهینه سازی keyword list

اولین قدم برای سئو و بهتر شناخته شدن سایت شما انتخاب کلمات کلیدی مناسب است . اگر قدم اول را درست انتخاب کنید مطمئنا در قدم بعدی نیز موفق خواهید شد و از زمان به درستی استفاده کرده اید. یکی از قدم های مهم در سئو بهینه سازی keyword list است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید.

چرا کلمات کلیدی تا این حد دارای اهمیت هستند؟

بهتر است بدانید کلمات کلیدی براساس موردهای جستجو انطباق پیدا می کنند و دارای اهمیت می شوند و دلیل اهمیت آن ها این است که علاوه بر اینکه در لیست اول موتور جستجو قرار میگیرد و باعث بهتر شناخته شدن آن می شود بلکه باعث افزایش اعتبار دامنه و ترافیک، افزایش فروش آنلاین (اگر صفحه فروش آنلاین دارد) و افزایش اعتبار صفحه می شود و این مورد تا مقدار بسیاری می تواند بازدید سایت ما در درآمد مارا افزایش دهد.

تاثیرات کلمات کلیدی در سئو

  • Keyword های مناسب به سایت کمک میکند تا سایت در صفحه اول موتور های جستجو دیده شود. مثلا زمانی که کاربر کلمه ی خود را در باکس گوگل سرچ می کند گوگل سایت هایی را در صفحه ی اول خود قرار می دهد که دارای سازماندهی و همچنین محتوای بهتری باشند . سپس کاربر باتوجه به لیست سایت هایی که برایش آماده شده است شروع به جستجو می کند . این چنین است که کلمات کلیدی باعث بهتر دیده شدن  سایت و رتبه ی بالای آن می شود.
  • کلمات کلیدی که باتوجه به هدف سایت انتخاب شود می تواند مسیر را برای جمله های طولانی داده شده مشخص کند.مثلا وقتی یک کاربر جمله ی طولانی بالای 3 کلمه را داخل گوگل سرچ می کند . موتور جستجو محتوای آن جمله را به عنوان کلید واژه سرچ می کند و به دنبال آن می گردد . بنابراین اگر سئوکار کلمات کلیدی خود رابر اساس هدف سایت انتخاب کند  به شناخته شدن بیشتر سایت خود کمک کرده است.

حال که اهمیت زیاد کلمات کلیدی را متوجه شدیم به چگونگی بهینه سازی کلمات کلیدی میپردازیم.

برای اینکه بتوانیم کلمات کلیدی مناسبی را در سایت خود قرار باید انواع کلمات کلیدی را بشناسیم.

انواع کلمه کلیدی برای بهینه سازی keyword list

  1. کلمات کلیدی کوتاه (short tail keywords): این کلمات کلیدی نهایتا 3 کلمه را در برمیگیرند.مثلا کفش کتانی یا طراحی کارت ویزیت
  2. کلمات کلیدی بلند یا طولانی (long tail keywords) : این مورد کلمات کلیدی بیشتر از سه کلمه را در برمی گیرد مثلا چرا باید برای سایت خود لوگو داشته باشیم.

اکنون که با انواع کلمات کلیدی آشنا شدیم می توانیم به بحث بهینه سازی آن بپردازیم:

چگونه کلمات کلیدی مناسبی را در سایتمان داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانید آمار بازدید کننده ی سایتتان را افزایش دهید به کلمات کلیدی مهمی نیاز دارید . ما در ادامه چند ترفند را برای شما نوشته ایم تا با استفاده از آن بتوانید keyword  های مناسبی ارائه دهید.

ترفند اول برای انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی keyword list

اولین ترفند برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب در سایتتان این است که شما مهمترین کلمات مربوط به سایتتان را جستجو کنید و ببینید پیشنهاد خود گوگل برای شما چیست ؟ همانطور که دیده اید گوگل با جستجو کردن شما پیشنهاداتی به شما می دهد که آن همان کلمات مربوطه است که کاربران دیگر آن را جستجو کرده اند و شما با توجه به آن می توانید کلمات کلیدی مناسب و یا حتی جملاتی را که کاربران دیگر قبل از شما آن را جستجو کرده اند پیدا کنید .

برای این کار چند روش وجود دارد: اولین روش این است که شما بعد از نوشتن کلمه ی مورد نظر در کادر گوگل کلید اسپیس(spase) را بزنید . با زدن این کلید دیگر عبارات مربوط به موضوع و کلمه ی شما که قبلا توسط کاربران دیگری سرچ شده است  ظاهر می شود. مثلا اگر سایت شما در زمینه ی فروش بلیت هواپیما فعالیت دارد میتوانید کلمه ی بلیت هواپیما را سرچ کنید که خواهید دید کلماتی از قبیل بلیت هواپیمای ارزان، بلیت هواپیما تهران –مشهد، بلیت هواپیما مشهد و … برایتان نشان داده می شود.

ترفند دوم برای انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی keyword list

دومین روش که برای جستجوی کلمه می توانید استفاده کنید این است که بعد از پایان تایپ اشاره گر را به سمت راست نوشته بیاورید و دوباره کلید اسپیس را فشار دهید.  در این روش  عباراتی  به شما نشان داده می شوند که در آن عبارات کلمه ی شما وجود دارد ولی ابتدای آن عبارت نیست و عبارات با کلمه ی دیگری شروع می شوند ولی در کل آن عبارات یا جمله کلمه ی سرچ شده ی شما وجود خواهد داشت.

مثلا اگر همان کلمه ی بلیت هواپیما را سرچ کنید و اشاره گر را به سمت راست نوشته بیاورید مواردی مانند قیمت بلیت هواپیما ، ارزان ترین بلیت هواپیما و… برای شما نشان داده می شود.

ترفند مهمی که در اینجا قابل ذکر است این است که اگر شما چند بار این موارد را با دو روش گفته شده سرچ کنید  می توانید موارد بیشتر و پر بازدید کننده تری را ملاحظه کنید.

به همین  سادگی می توانید تعداد زیادی کلید واژه هایی را که کاربران قبلا در حیطه ی کاری شما جستجو کرده اند را پیدا کنید.

ترفند سوم برای انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی keyword list

ترفند سومی که قصد داریم برای شما معرفی کنیم استفاده از برنامه ی  keyword planner  است. این برنامه که گوگل به تازگی جایگزین برنامه ی keyword tool  کرده است می تواند کمک زیادی را در زمینه ی انتخاب کلمات کلیدی برای شما داشته باشد.این ابزار که با استفاده از گوگل ادورزد کار میکند (حتما باید در گوگل ادوردز حساب کاربری داشته باشید) متاسفانه در حال حاضر در ایران قابل استفاده نیست و اگر در ایران میخواهید از آن استفاده کنید باید با آی پی های کشور های دیگر یا با فیلتر شکن  وارد شوید .

استفاده از این برنامه نیاز به پرداخت هزینه ای ندارد و شما کاملا رایگان می توانید از آن استفاده کنید . این برنامه به شما تعداد بازدید و سرچ کلمات کلیدی مربوطه ای را که میخواهید را ارائه می دهد تا شما با استفاده از آن کلمالت کلیدی مناسب را برای سایت خود انتخاب کنید . این ابزار به شما بازدید های روزانه را نشان می دهد که اگر شما آن را در 30 ضرب کنید می توانید حجم ماهانه را در آن به دست آورید .

ترفند چهارم برای انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی keyword list

ترفند چهارمی که در اینجا به شما معرفی می کنیم این است که سوالاتی را که مشتریان و کاربران خود برایشان پیش آمده را بررسی کنید و فهرستی را در آن مورد تهیه کنید . این مورد به شما کمک می کند که حدس بزنید ممکن است چه سوالاتی برای مشتریان به وجود بیاید و آن را در لیست کلید واژه های خود قرار دهید . این مورد نسبت به موارد قبل کاربرد و اهمیت کمتری دارد ولی می تواند تکمیل کننده ی موارد قبل باشد و تا حدی به شما کمک کند .

در اینجا به 4 مورد از ترفند هایی که میتوانید به وسیله ی آن کلمات کلیدی خود را بهینه سازی کنید اشاره کردیم در ادامه میخواهیم روشی را برای بهینه سازی انتخاب کلمات کلیدی معرفی کنیم که با استفاده از آن روش تا حد زیادی میتوان هزینه ی تبلیغاتی را که انجام می دهید را کاهش داد. این روش افزودن negative keyword ا است . negative keyword  همانطور که از اسمش مشخص است به معنی کلمات منفی کلیدی است .  در این قسمت می توان همه ی هزینه های خود را صرف کلمات پر بازدید کرد .همچنین اگر قصد ایجاد صفحات یا بنر های تبلیغاتی دارید با استفاده از negative keyword می توانید تبلیغات خود را در سایت های پر بازدید به نمایش بگذارید نه سایت هایی که بازدید های کمی دارند. تعداد کلماتی که می توانید برای این نوع به کار ببرید حد اقل5000 کلمه ی منفی است .

چگونه از گزینه ی negative keyword برای بهینه سازی keyword list استفاده کنیم؟

برای اینکه بتوانیم به درستی کلمات این قسمت را پیدا کنیم باید کلمه ی مربوطی که مد نظرمان نیست را پیدا کنیم مثلا اگر سایت آنلاین فروش کفش بچگانه را دارید میتوانید در قسمت negative keyword  کفش بزرگسال را قرار دهید .

همانطور که برای ایجاد کلمات کلیدی مناسب چند روش را برای شما ذکر کردیم در اینجا نیز روش هایی برای پیدا کردن کلمات کلیدی منفی را آموزش می دهیم.

تفاوتی که در کلمات کلیدی مثبت و منفی وجود دارد این است که در کلمات کلیدی مثبت باید هم معنی ها مفرد و جمع  کلماتی که مدنظرمان هست را نیز اضافه کنیم .

برای اینکه کلمات منفی را برای تبلیغ خود اعمال کنیم ابتدا به حساب کاربری گوگل ادز خود وارد شوید ( اگر تابه حال حساب کاربری نداشته اید به راحتی میتوانید برای خود حساب کاربری ایجاد کنید .)

در مرحله ی بعد به بخش keywords  میروید و از آن قسمت بخش negative keyword  را انتخاب می کنید .این قسمت شامل add to  است که خود دو قسمت دارد ad group  و ad campaign با توجه به اینکه می خواهید گروه یا کمپین ایجاد کنید روی گزینه ی مورد نظر کلیک می کنید . سپس کلمات کلیدی مورد نظر خود را در کادر وارد می کنید.

چه کلماتی برای negative keyword  و بهینه سازی keyword list مناسب است؟

لازم است در اینجا انواع کلمات کلیدی منفی را ذکر کنیم :

  1. Broat match
  2. Pharse match
  3. Exact match

Broat match

اگر بخواهیم از فیلم و انواع تبلیغات نمیشی استفاده کنیم که هزینه ی بیشتری نیز در برمیگیرد از نوع1 یعنی broat match  استفاده می کنیم.

در این قسمت کلمه ای که به عنوان پیش فرض در نظر می گیریم به هر نوع که نوشته شود کلمه ی منفی محسوب می گردد و تبلیغ برای آن نمایش داده نمی شود.مثلا اگد کلمه ی پیش فرض را لباس عروس در نظر بگیریم کلماتی از قبیل قیمت لباس عروس ،لباس عروسی ، لباس عروس گران قیمت ، ارزان ترین لباس عروس ، لباس زیبای عروس و … کلمات منفی در نظر گرفته می شودو اگر کاربر کلمه ای مثل لباس عروس گران قیمت را سرچ کند تبلیغ برای آن نمایش داده نمی شود ولی اگر یکی از آن کلمات  در آن به کار رفته باشد مثلا لباس بچگانه تبلیغ برای آن ظاهر می شود.

نکته ی قابل توجه در اینجا این است که در این مورد شما باید مفرد، جمع و یا مترادف کلماتی که مد نظرتان است را بیاورید

Pharse match

در این نوع یعنی  pharse match  کلمه ی پیش فرض به همان شکل جز کلمات کلیدی منفی محسوب می شود و اگر کلمه ای اضافه در بین آن بیاید دیگر کلمه ی منفی به حساب نمی آید.

مثلا اگر همان کلمه ی لباس عروس را  پیش فرض خود قرار دهیم دیگر لباس زیبای عروس جز کلمات منفی قرار نمی گیرد ولی کلماتی مانند لباس عروسی یا لباس عروس گران قیمت وارد بخش کلمات منفی می شود.

در اینجا بایدکلمات خود را داخل “…..” قرار دهید.

Exact match

در نوع 3 یعنی exact match همه ی کلمه ای که شما در قسمت negative keyword  قرار می دهید به صورت جداگانه  جزءکلمات منفی به حساب نمی آید.مثلا در کلمه ی پیش فرض لباس عروس اگر فردی کلمه ی لباس زیبا را سرچ کند  برای آن تبلیغ نمایش داده می شود همچنین اگر کلمه هایی مثل عروس زیبا ، عروس قد بلند ، لباس مهمانی را سرچ کند امکان نمایش تبلیغ برای او وجود دارد ولی اگر عینا همان کلمه ی لباس عروس را سرچ کند نمایش برای او نشان داده نمی شود. در این مورد باید حتما کلمه ی خود را داخل [….]  قرار دهید.

در واقع می توان به ان شکل گفت که در نوع اول هر کلمه ای ما نوشته ایم باید در کلمات منفی وجود داشته باشند و اینکه این کلمه ها به صورت دیگری هم نوشته شوند مهم نیس و امکان دارد کلمه ای بین کلمه های ما بیاید .

در نوع دوم همه ی کلمه ها باید کنار هم باشند تا نمایش داده نشوند .  تفاوتی که بین نوع دوم و سوم وجود دارد این است که در نوع دوم اگر همه ی کلمه های مورد نظر باشد و کلمه ی اضافی هم وجود داشته باشد نمایش داده نمی شود مثل لباس عروس زیبا ولی در نوع سوم اگر کلمه ی اضافی هم باشد نمایش داده می شود .کلمه ی لباس عروس زیبا در نوع سوم نمایش داده می شود.

باتوجه به نکات گفته شده می توان کلمات منفی ای را برگزید که باتوجه با آن  هزینه های تبلیغات خود را کاهش دهید.