چگونه باید از Google Adwords استفاده کرد؟

  • انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

چگونه باید از Google Adwords استفاده کرد؟

مطمعنا شما هم دوست دارید کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت خود را افزایش دهید، از این طریق فروش محصولات خود را بیشتر کنید و درنهایت کسب‌و‌کار خود را به طور ویژه‌ای گسترش دهید. از این‌رو دست به دامن روش‌های مختلفی در تبلیغات به ویژه تبلیغات اینترنتی می‌شوید. اما آیا با پلتفرم تبلیغاتی گوگل به نام Google Adwords آشنایی دارید و نحوه استفاده از آن را به عنوان یکی از بهترین روش‌های تبلیغات آنلاین بلدید؟ ادامه این مقاله را دنبال کنید تا شما را با بهترین روش تبلیغات آنلاین که از مزایای زیادی برخوردار است آشنا کنیم و نحوه استفاده از آن را به شما آموزش دهیم.

آشنایی با Google Adwords

درواقع Google Adwords یکی از پلتفرم‌های تبلیغاتی کمپانی گوگل است که با هدف تبلیغ کسب‌و‌کارهای مختلف توسط این کمپانی طراحی و اجرا شده است. می‌توان گفت که یکی از بزرگترین پلتفرم‌های تبلیغاتی که در حال حاضر کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند پلتفرم تبلیغاتی گوگل، Google Adwords است. علاوه‌براین Google Adwords یکی از موثرترین روش‌های تبلیغاتی اینترنتی است که خیلی از کسب‌و‌کارهای بزرگ از آن استفاده می‌کنند و توانسته‌اند بازخوردهای مثبتی را از آن دریافت کنند و درنهایت از طریق آن کسب‌و‌کار خود را به صورت چشم‌گیری توسعه دهند.

در کنار مزیت‌های زیادی که این پلتفرم تبلیغاتی برای دارندگان کسب‌و‌کارهای بزرگ دارد، این امکان را برای صاحبین شرکت‌ها و همچنین وب سایت‌ها فراهم می‌کند تا با استفاده از دو شبکه ارتباطی شامل شبکه جستجو یعنی Search Network و شبکه نمایش یعنی Display Network مخاطبین هدف خود را به کسب‌و‌کار و محصولات خود جذب کنند.

البته تبلیغات در هر یک از این شبکه‌ها پروسه متفاوتی دارد چرا که شبکه جستجو به نوعی تبلیغات کلیکی اطلاق می‌شود به‌گونه‌ای که دارنده یک کسب‌و‌کار برای تبلیغات در این شبکه بر اساس کلمات کلیدی پر بازدید عمل می‌کند و به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغات آن صورت بگیرد هزینه‌ مشخصی را پرداخت می‌کند.

ppc چیست؟

نام دیگر این نوع تبلیغات در این شبکه، PPC است. یکی از مزیت‌هایی که تبلیغات در این شبکه دارد این است که احتمال جستجوکردن کلمات کلیدی که صاحب وب سایت بر اساس آن تبلیغاتی را در این شبکه قرار داده است توسط کاربران گوگل وجود دارد بنابراین از این طریق کاربران زیادی روانه وب سایت شما می‌شوند و پس از بازدید از محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌دهید به وب سایت شما می‌پیودند و محصولات مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند.

شبکه نمایش نیز همانطور که از نامش پیداست این امکان را برای صاحبین کسب‌و‌کارها فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند تبلیغات بصری خود را مانند بنر در وب سایت‌هایی که بخشی از این شبکه هستند قرار دهند. از آنجایی که تعداد کاربران شبکه نمایش پلتفرم تبلیغاتی Google Adwords بالاست احتمال دیده شدن تبلیغات بنری شما توسط کاربران و بازدیدکنندگان این شبکه بسیار زیاد است. درضمن لازم است اشاره کنیم که هر دوی این شبکه‌ها تحت مدیریت پلتفرم تبلیغاتی Google Adwords قرار دارند اما همانطور که اشاره کردیم هر یک از آن‌ها از مزیت‌هایی برخوردار هستند.

آموزش استفاده از Google Adwords

گام اول برای استفاده از گوگل ادوردز

اولین کاری که لازم است قبل از قرار دادن تبلیغات در پلتفرم Google Adwords انجام دهید این است که در این پلتفرم یک اکانت ایجاد کنید این کار خیلی ساده است و زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد تنها کافی است با استفاده از اکانت فعلی که در گوگل دارید برای ساختن اکانت جدید در Google Adwords اقدام کنید. توجه داشته باشید که پس از ایجاد حساب کاربری در Google Adwords باید حتما مواردی مانند موقعیت، ناحیه زمانی و سایر جزئیات حساب کاربری خود را مشخص کنید. درواقع زمانی که شما یک اکانت جدید در Google Adwords ایجاد می‌کنید گوگل می‌تواند هر ماه صورت حسابی را برای شما ایجاد کند.

گام دوم برای استفاده از گوگل ادوردز

دومین کاری که پس از ساخت اکانت در Google Adwords باید انجام دهید این است که ساختار منطقی آن را رعایت کنید چراکه ساختار منطقی اکانت بر روی جذب مخاطبان و کاربران زیاد و درنتیجه شناخته‌شدن در بین آن‌ها تاثیر چشم‌گیری دارد.

ساختار پیاده‌سازی ساختار منطقی بر روی اکانت در Google Adwords متناسب با هدفی که شما دارید متغییر است به‌گونه‌ای که اگر قصد داشته باشید تنها یک کمپین تبلیغاتی را مدیریت کنید کار شما در Google Adwords راحت است اما اگر قصد دارید چندین کمپین تبلیغاتی را به صورت هم‌زمان مدیریت کنید باید برای هر یک از کمپین‌های تبلیغاتی خود کلمات کلیدی پرجستجو را که می‌دانید کاربران شما با سرچ آن‌ها در گوگل تبلیغ شما را مشاهده می‌کنند، به‌علاوه یک محتوای تبلیغاتی و درنهایت آدرس وب سایتی که کاربران با کلیک بر روی تبلیغات شما قرار است به آن وب سایت منتقل شوند را قرار دهید.

البته Google Adwords امکانات و ویژگی‌های زیادی دارد برای مثال شما می‌توانید اکانتی که در این پلتفرم تبلیغاتی دارید را بر اساس ساختار وب سایت، نوع محصولات، نوع خدمات، موقعیت جغرافیایی و … سفارشی‌سازی کنید.

گام سوم برای استفاده از گوگل ادوردز

تاکنون در Google Adwords یک اکانت ایجاد کردید و ساختار منطقی که شامل کلمات کلیدی، محتوای تبلیغاتی و مشخص کردن لندینگ پیج است را بر روی آن اعمال کردید. اما اکنون وقت آن رسیده است که زمان قابل توجهی را برای اصلی‌ترین بخش تبلیغات در Google Adwords یعنی مشخص کردن کلمات کلیدی درست و انتخاب منطقی آن‌ها بگذارید.

همانطور که می‌دانید کلمات کلیدی به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردارند که توسط کاربران گوگل سرچ می‌شوند و درواقع با استفاده از آن‌ها است که کاربران تبلیغات شما را در گوگل پیدا می‌کنند. بنابراین باید به کلمات کلیدی اهمیت ویژه‌ای بدهید و زمان زیادی را به تحقیق و جستجو کلماتی که به میزان بیشتری توسط کاربران در گوگل سرچ می‌شوند اختصاص دهید.

درواقع گوگل ادوردز نیز برای شما این امکان را فراهم می‌کند که بر روی کلمات کلیدی سرمایه‌گذاری کنید که از دریافت بازخورد مثبت از سوی آن‌ها اطمینان دارید. از طرفی وقتی که شما یکسری کلمات کلیدی منحصربه‌فرد به حیطه شغلی و کسب‌و‌کار خود را در تبلیغات خود در Google Adwords قرار می‌دهید تنها مخاطبین هدف خود را جذب می‌کنید نه هر مخاطبی را.

از این‌رو احتمال اینکه مخاطبین هدف شما با کلمات کلیدی که تعیین کرده‌‌اید تبلیغات شما در Google Adwords ببینند و با کلیک بر روی آن وارد وب سایت شما بشوند و درنهایت محصولات شما را خریداری کنند خیلی زیاد است.

استفاده از کیورد پلنر برای یافتن کلمات کلیدی هدف

یکی از راه‌ها و ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توانید کلمات کلیدی که توسط کاربران زیادی در گوگل مورد جستجو قرار می‌گیرد را پیدا کنید و در تبلیغات Google Adwords بیشتر بر روی آن‌ها مانور بدهید تا کاربران زیادی را به وب سایت خود سرازیر کنید، ابزار رایگان کیورد پلنر گوگل است.

درواقع شما با وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظر خود در این ابزار لیست جامع و کاملی مرتبط با همان کلمه کلیدی را دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن‌ها در تبلیغات Google Adwords خود استفاده کنید. البته تولید لیست جامعی از یک کلمه کلیدی مشخص تنها کاربردی نیست که این ابزار دارد بلکه شما می‌توانید با استفاده از این ابزار حجم جستجو و همچنین میزان رقابتی بودن یک کلمه کلیدی را متوجه شوید و درصورتی که آن کلمه کلیدی توسط کاربران زیادی مورد سرچ و جستجو قرار می‌گیرد از آن در تبلیغات Google Adwords استفاده کنید.

گام چهارم برای استفاده از گوگل ادوردز

پس از اینکه اولین چالش یعنی مشخص کردن کلمات کلیدی را پشت سر گذاشتید نوبت به روبه‌رو شدن با دومین چالش یعنی قرار دادن یک متن تبلیغاتی فوق‌العاده جذاب در Google Adwords می‌رسد. مطمئنا می‌دانید که مخاطبین هدف شما پس از جستجوی کلمات کلیدی و پیدا کردن تبلیغات شما در گوگل تنها درصورتی بر روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند که یک متن جذاب داشته باشد.

نوشتن یک متن جذاب مهم ترین بخش تبلیغات

بنابراین برای اینکه تمامی تلاش‌هایتان نصفه و نیمه از بین نرود باید همان زمانی که بر روی تحقیق و جستجوی بهترین کلمات کلیدی قرار دادید را به نوشتن و تولید یک متن تبلیغاتی خوب و جذاب اختصاص دهید. البته لازم نیست که خیلی در این زمینه نگران شوید چراکه هسته اصلی Google Adwords آگهی‌های تبلیغاتی متن محور هستند از این‌رو این پلتفرم تبلیغاتی طیف وسیعی از فرمت‌های تبلیغاتی جذاب را به شما پیشنهاد می‌کند تا بتواند سختی این مرحله را کمی برای شما آسان کند. البته نباید فراموش کرد که شما با محدودیت‌هایی برای نوشتن یک پیام تبلیغاتی جذاب در Google Adwords روبه‌رو هستید چراکه این پلتفرم تبلیغاتی فضای محدودی را برای نوشتن پیام تبلیغاتی تاثیرگذار در نظر گرفته است بنابراین پیام تبلیغاتی که شما تولید می‌کنید باید در عین کوتاه بودن بتوانید بیشترین میزان تاثیرگذاری را داشته باشد.

به نوع بیان متنتان توجه داشته باشید

توجه داشته باشید که یکی از تکنیک‌هایی که در تولید یک متن تبلیغاتی کوتاه اما جذاب می‌تواند به شما کمک کند نوع بیان شماست برای مثال شاید کاربری از یک زبان رسمی برای نوشتن پیام تبلیغاتی خود استفاده کند و یا شاید کاربر دیگری از یک زبان صمیمی و عامیانه برای انتقال پیام تبلیغاتی خود استفاده کند. توجه داشته باشید که نوع بیان شما تاثیر بسزایی در جذب مخاطبانتان دارد و آنطور که به نظر می‌رسد زبان عامیانه و صمیمی خیلی بیشتر می‌تواند کاربران و مخاطبان زیادی را به سمت شما جذب کند تا زبان رسمی.

بنابراین به شما پیشنهاد می‌دهیم که بیشتر سعی کنید از زبان عامیانه و صمیمی در تولید محتوای تبلیغات خود برای قرارگیری در Google Adwords استفاده کنید. البته می‌توانید از تکنیک‌های تولید محتوای ترس برانگیز، خنده‌دار و همچنین گنگ نیز استفاده کنید و به نوعی با جریحه‌دار کردن احساسات مخاطبانتان کاری کنید تا آن‌ها مجبور شوند بر روی تبلیغات شما در Google Adwords کلیک کنند.

گام پنجم برای استفاده از گوگل ادوردز

و به عنوان آخرین گام به شما پیشنهاد می‌کنیم که مرتب اکانت Google Adwords خود را مورد بررسی قرار دهید و آن را بروزرسانی کنید تا بازخورد مثبت بیشتری را دریافت کنید. چراکه کاربران شما میزان فعالیت شما را در این زمینه زیر نظر دارند و هرچه بیشتر به تبلیغات و بروزرسانی محتوای تبلیغاتی خود در این پلتفرم بپردازید می‌توانید زمینه برندسازی خود را فراهم کنید چراکه تبلیغات در Google Adwords تاثیر بلند مدتی بر روی کاربران و مخاطبین هدف دارد از این‌رو فعال بودن شما در این پلتفرم موجب جلب اعتماد آن‌ها می‌شود و همانطور هم که خودتان می‌دانید جلب اعتماد کاربران موجب زمینه‌ای برای برندسازی می‌شود.

امیدواریم که تمامی این تکنیک‌ها بتواند در ایجاد یک پیام تبلیغاتی موثر در Google Adwords به شما کمک کند و درنتیجه کاربران و بازدیدکنندگان زیادی را به وب سایت شما روانه کند که موجب شوند تا فروش شما به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده و درنهایت بتوانید کسب‌و‌کار خود را در مدت زمان کوتاهی گسترش دهید چراکه تبلیغات در Google Adwords یکی از معدود روش‌های تبلیغات اینترنتی است که در کنار بازخورد مثبتی که به همراه دارد چندین برابر از هزینه‌ای که برای آن پرداخت کرده‌اید را به شما باز می‌گرداند بنابراین کاملا مقرون‌به‌صرفه و مفید است.