هزینه تبلیغات در گوگل چقدر است؟

  • انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

هزینه تبلیغات در گوگل

فرض کنید شما یک لپ­تاپ نیاز دارید. قبل از خرید به دنبال این هستید که بدانید که قیمت یک لباسشویی چقدر است؟ و آیا شما می­توانید از پس‌خرید آن بربیایید یا خیر؟ حال شما فرض کنید یک کسب‌وکار آنلاین راه­اندازی کرده­اید و می­خواهید رتبه­ی سایتتان را افزایش دهید و برای این کار می­خواهید تبلیغ سایتتان را به گوگل بسپارید. قبل از هر کاری می­خواهید بدانید تعرفه­ی تبلیغات در گوگل چقدر است؟ و آیا شما از پس هزینه تبلیغات در گوگل برمی‌آیید یا خیر؟ درواقع این سؤالات ممکن است در ذهن هر صاحب کسب‌وکاری ایجاد شود و چون باید این هزینه را با بودجه­ی خود بسنجد. متأسفانه پاسخ دقیقی برای پاسخ به این سؤال وجود ندارد زیرا تعرفه­ی تبلیغات برای کسب‌وکارهای مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله این عوامل را بیان و بررسی می­کنیم.

هزینه­ تبلیغات در گوگل چقدر است و گوگل ادوردز چگونه کار می­کند؟

کسانی که اطلاعاتی در مورد گوگل ادوردز ندارند فکر می­کنند هر چه بیشتر برای تبلیغات در گوگل هزینه کنند، لزوماً نتیجه­ی بهتری هم از تبلیغات می­گیرند. با وجود اینکه وجود بودجه­ بیشتر برای تبلیغ دست فرد را در انتخاب نوع تبلیغ باز می­گذارد اما گوگل ادوردز ساختار بسیار پیچیده­ای دارد و نمی­توانیم بگوییم که هزینه بیشتر نتیجه­ی بهتری به همراه دارد.

تبلیغ در گوگل به‌صورت مزایده­ی آنلاین است. وقتی یک کاربر گوگل ادوردز در پارامتر کلیدواژه یک کلیدواژه سرچ می­کند. گوگل جستجو می­کند تا ببیند آیا کاربر دیگری در گوگل ادوردز این کلیدواژه را وارد کرده است که برایش پیشنهاد مبلغ داده باشد یا خیر؟

اگر جواب این سؤال مثبت باشد و تعداد این کاربران زیاد باشد مزایده شروع می­شود. گوگل ادوردز این مزایده را برای رتبه­ بندی و جایگاه تبلیغ انجام می­دهد. رتبه­ ی تبلیغ حاصل‌ضرب بیشترین پیشنهاد قیمت توسط کاربران برای یک کلیدواژه در امتیاز کیفی تبلیغ است.

این سؤال پیش می­آید که امتیاز کیفی تبلیغ گوگل چیست؟ درواقع این امتیاز تعیین‌کننده قیمت هر کلیک تبلیغات کلیکی گوگل است و امتیازی است که به کیفیت و میزان مرتبط بودن کلیدواژه و تبلیغات کلیکی گوگل داده می­شود. این امتیاز توسط گوگل بر اساس معیارهای زیر تعیین می­شود:

نرخ کلیک

انتظاری که از مقدار کلیک روی تبلیغ شما برای یک کلیدواژه دارد را محاسبه می­کند. این نرخ کلیک پیش­بینی گوگل از اینکه بعد از نمایش تبلیغ شما چقدر روی آن کلیک می­شود. کلیدواژه‌ی شما باید در متن آگهی نیز تکرار شده باشد. کاربران با بررسی نرخ کلیک می­توانند کلیدواژه­هایی که با متن تبلیغشان ارتباطی ندارند، بیابند و آن­ها را حذف کنند. برای این منظور می توانید برای انتخاب بهترین کلید واژه برای تبلیغات خود از ابزار کیورد پلنر گوگل استفاده کنید، همچنین می توانید با مطالعه مقاله بهینه سازی CTR نرخ کلیک خود را به صورت هدف مند افزایش دهید.

میزان ارتباط کلیدواژه و گروه تبلیغاتی آن

هر کلیدواژه­ی شما در گروه تبلیغاتی گوگل ادوردز شما قرار می­گیرد و هر گروه تبلیغاتی نرخ کلیکی متفاوتی دارد و چون نرخ کلیک یکی از عوامل مهم در امتیاز کیفی تبلیغ گوگل است. بنابراین ­پایین بودن نرخ کلیک گروه­های تبلیغاتی شما باعث می­شود امتیاز کیفی تبلیغ گوگل شما نیز پایین بیاید چون پیشینه­ی تبلیغات شما در گوگل در محاسبه­ی امتیاز کیفی شما مؤثر است. شما به دو روش می­توانید مانع از آسیب به امتیاز کیفی گروه تبلیغاتی خود شوید که باید از هر دو روش استفاده کنید: هم باید آن تبلیغی که نرخ کلیک کمتری دارد را حذف کنید و در یک دسته جدید قرار دهید و هم مطمئن شوید که کلیدواژه در عنوان تبلیغ و کلیدواژه اصلی و کلیدواژه­های فرعی در متن آگهی تکرار شده­اند

امتیاز کیفی صفحه فرود

به این سایت شما در نتایج گوگل، صفحه­ی فرود گفته می­شود. اگر تبلیغ شما با صفحه­ی فرود ارتباطی نداشته باشد و صفحه­ی فرود مناسب نباشد، امتیاز کیفی و رتبه تبلیغ شما کاهش می­یابد. یک صفحه فرود مناسب باید محتوای مرتبط با کلیدواژه و به کاربر در رسیدن به هدف خود کمک کند و دسترسی به صفحات دیگر سایت ساده باشد و امنیت سایت شما بالا باشد و از اطلاعات شخصی کاربر بازدیدکننده سایت شما حفاظت شود برای اینکه صفحه­ی فرود شما مناسب باشد باید سئوی بالایی داشته باشد. گوگل برای اینکه تبلیغ­های باکیفیت بالا رتبه­ی بالایی کسب کنند و بالاتر از رقبا قرار گیرند، این شرط را قرار داده است. پس انجام تبلیغ به­تنهایی کافی نیست و سایت شما ازلحاظ کیفی نیز بالا رتبه­ی بالایی داشته باشد.

امتیاز کیفی حساب ادوردز

پیشینه­ی عملکرد تمام کلیدواژه­های در تعیین امتیاز کیفی تبلیغ شما تعیین‌کننده است. وقتی می­خواهید یک گروه تبلیغاتی برای کلیدواژه جدید خود ایجاد کنید، چون امتیاز کیفی تبلیغات شما پایین است، گوگل شما را محدود می­کند. پس شما باید با استفاده از روش­هایی امتیاز کیفی حساب کاربری خود را  افزایش دهید. هرگز یک حساب گوگل ادوردز جدید برای سایتتان راه­اندازی نکنید شما گوگل شما را در لیست سیاه خود قرار می­دهید. گروه­های تبلیغاتی که امتیاز کیفی کمی دارند را غیرفعال کنید و یک گروه تبلیغاتی جدید ایجاد کنید و کمپین­های غیرفعال شده را حذف کنید. اگر یک کلیدواژه امتیاز کیفی پایینی در گروه تبلیغاتی شما دارد یا آن را حذف کنید یا تا جایی که توان دارید امتیاز کیفی آن را افزایش دهید.

فرمت متن تبلیغ

هر چه تبلیغ دهنده امکانات بیشتر مثل شماره تماس، لینک­های مهم سایت و توضیحات بیشتر و باکیفیت­تری در متن تبلیغ خود قرار دهد امتیاز کیفی بیشتری به دست می­آورد.

در الگوریتم سنتی گوگل رتبه تبلیغی هر سایت بر اساس پیشنهاد قیمتی آن تعیین می­شد و تبلیغی که قیمت بیشتری برای یک کلیدواژه پیشنهاد می­داد بالاتر از بقیه­ی رقبا قرار می­گرفت اما قیمتی که تعیین می­شد کمتر از قیمت پیشنهادی او بود و این قیمت بر اساس قیمت رتبه­ی دوم تبلیغ تعیین می­شد چون این پیشنهاد برای انجام مزایده پیشنهادشده بود فقط برای آن استفاده می­شد. اما در الگوریتم جدید گوگل تعرفه­ی هر کلیک را علاوه بر قیمت پیشنهادی بر اساس امتیاز کیفی که بر اساس عوامل گفته‌شده در بالا تعیین می­شود نیز تعیین می­کند و اگر یک تبلیغ امتیاز کیفی صفر داشته باشد از رتبه­بندی تبلیغ آن صرف‌نظر می­کند. تعرفه­ی هر تبلیغ یا هر کلیک روی تبلیغ شما در گوگل از تقسیم رتبه­ی تبلیغ نفر قبلی بر مجموع امتیاز کیفی تبلیغ و یک‌صدم دلار آن، به دست می­آید.

اصول بودجه­ بندی هزینه تبلیغات در گوگل

افراد ناآشنا به فضای گوگل ادوردز، پس‌ازاینکه تبلیغات خود را به گوگل می­سپارند، خیلی سریع بودجه‌ی تبلیغات خود را از دست می­دهند و این بسیار آن­ها را متعجب می­کند و به این نتیجه می­رسند تبلیغات در گوگل پرهزینه است.

باید بدانید که هزینه­ تبلیغات در گوگل پایین نیست اما می­توان با اتخاذ تصمیمات مدیریت درست و بودجه‌بندی صحیح از شکست در تبلیغات گوگلی جلوگیری کرد. بخش بزرگی از بودجه ­ا­ی که برای تبلیغات در نظر گرفته ­اید را باید به هزینه ­تبلیغات در گوگل اختصاص بدهید و بقیه آن را برای مواقع ضروری ذخیره کنید.

یکی از اصول بودجه ­بندی حساب کاربری گوگل ادوردز، تقسیم‌بندی گوگل بر اساس کمپین­ های تبلیغاتی است. هر کمپین تبلیغاتی که شما در گوگل ادوردز راه ­اندازی می­ کنید، پارامترهای مختلفی دارد که شما می­توانید آن­ها را بر اساس نوع کسب‌ و کار خود تنظیم کنید.

اگر شما از چند کمپین به ­طور هم‌ زمان استفاده می­کنید. باید بدانید که کدام کمپین برای شما درآمد بیشتری را به دنبال دارد یا کدام کمپین هزینه تبلیغات کمتری دارد. درنتیجه بر اساس اولویت کمپین­ هایتان بودجه­ی خود را بین آن­ها تقسیم می­کنید. عوامل مختلفی روی بودجه ­بندی هرکدام از تبلیغات کلیکی کمپین شما تأثیر می­گذارد. برخی از این عوامل را برمی­شماریم.

زمان­بندی ارسال تبلیغ در گوگل

بعد از اینکه تبلیغ شما در مزایده گوگبرنده شد شما می­توانید زمان نمایش تبلیغ خود را در گوگل تعیین کنید. این زمان­بندی برای کسب‌وکارهای محلی برای استفاده از تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری در ساعت کاری شما، بسیار مؤثر است.

تعیین محدوده­ مکانی نمایش تبلیغات

تعیین محدوده جغرافیایی برای تبلیغات گوگلی خود می­تواند شما را در رسیدن به اهداف تبلیغی و کاهش هزینه تبلیغاتتان کمک کند. این پارامتر به کاربران این اجازه را می­دهد که نمایش تبلیغ خود را به یک خیابان یا منطقه یا کشور خاص محدود کنند. این پارامتر هم برای کسب‌وکارهای محلی مناسب است. این پارامتر در ایران به علت تحریم در دسترس نیست.

هدف‌گیری دستگاه­ ها

امروز افراد از دستگاه­های مختلفی برای دسترسی به فضای وب استفاده می­کنند و ازجمله این دستگاه­ها موبایل، تبلت، لپ­تاپ و … است. صاحبان کسب‌وکار اینترنتی باید بدانند مشتریان یا مخاطبان آن­ها چه دستگاهی را برای استفاده از خدماتشان ­به کار می­برند. اگر شما یک کسب‌وکار اینترنتی نرم­افزار به­عنوان خدمت دارند. درنتیجه بیشتر بودجه­ی تبلیغاتی خود را صرف نمایش تبلیغتان در دستگاه­های موبایلی می­کنید.

باوجود اینکه تمام کشورهای جهان در حال استفاده از سرویس تبلیغات آنلاین گوگل هستند اما ایرانیان از این موهبت محروم هستند. کاربران ایران به علت تحریم موجود عملاً نمی­توانند از این سرویس استفاده کنند. با این‌ حال روش­هایی برای دور زدن تحریم­ های شرکت گوگل وجود دارد. همان‌طور که می­دانید برای راه­ اندازی یک حساب کاربری در گوگل نیاز دارید که یک حساب بانکی در یک بانک خارجی افتتاح کنید.

اولین روش برای دور زدن تحریم­ ها این است که با استفاده از ویزا کارت یا مستر کارت خود یک حساب بانکی در یک بانک خارجی ایجاد کنید. اما گوگل به‌ محض اینکه متوجه شود سایت شما در ایران قرار دارد حساب کاربری شما را مسدود می­کند.

روش دیگر این است که  از شرکت­ های تبلیغاتی که روش­ های خود را برای ایجاد حساب کاربری مطمئن در گوگل ادوردز با کاربران ایرانی به اشتراک می­گذارند استفاده کنید. بنابراین اگر شما هیچ تجربه ­ای در استفاده از گوگل ادوردز ندارید می­توان تمام مراحل تبلیغات گوگلی خود را به این شرکت­ ادز کار بسپارید.