نکات کلیدی بهینه‌سازی Google AdWords

  • انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

نکات کلیدی بهینه‌سازی Google AdWords

مطمئنا تاکنون نام پلتفرم تبلیغاتی Google AdWords را شنیده‌اید و حتی شاید دیده باشید که کسب‌ و‌ کارهای زیادی تبلیغات خود را در این پلتفرم تبلیغاتی قرار می‌دهند اما شاید بخاطر اینکه آشنایی زیادی با این پلتفرم ندارید، از آن برای تبلیغات کسب‌ و‌ کارتان استفاده نکرده‌ باشید. ادامه این مقاله را دنبال کنید تا با نکاتی کلیدی برای نکات کلیدی بهینه‌سازی Google AdWords بیشتر آشنا شوید و از همین حالا با Google AdWords کسب‌و‌کار خود را به صورت هدفمند جلو ببرید.

Google AdWords چیست؟

یکی از بهترین شیوه‌های تبلیغات اینترنتی مدرن که می‌توان با استفاده از آن بازخوردهای مثبتی را دریافت کرد، Google AdWords است. همانطور که اشاره کردیم Google AdWords یک پلتفرم تبلیغاتی است که توسط کمپانی گوگل با هدف فراهم کردن زمینه‌ای برای تبلیغات کسب‌ و‌ کار‌های مختلف طراحی و اجرا شده است.

از آن‌ جایی که Google AdWords مزایا و ویژگی‌های زیادی دارد این امکان را برای کسب‌ و‌ کارهای زیادی فراهم کرده است که در این پلتفرم تبلیغاتی، نوع حرفه و محصولات خود را تبلیغ کنند و برخلاف سایر روش‌های تبلیغات اینترنتی بازخورد مثبتی را از تبلیغات کسب‌ و‌ کار خود در این پلتفرم دریافت کنند.

در ادامه به برخی از مزایای استفاده از این روش برای تبلیغات اینترنتی اشاره خواهیم کرد.

دیده شدن در دنیای اینترنت

زمانی که شما تبلیغات کسب‌ و کار خود را در پلتفرم تبلیغاتی Google AdWords قرار می‌دهید مطمئن باشید که در دنیای وسیع اینترنت دیده می‌شوید. همانطور که می‌دانید موتور جستجوی گوگل از تعداد کاربران و بازدیدکنندگان بالایی نسبت به سایر موتورهای جستجو برخوردار است به‌گونه‌ای که این روزها هر کاربری به دنبال هر چیزی که می‌گردد سریعا به سراغ گوگل می‌رود و موضوع مورد نظر خود را در این موتور جستجوی قدرتمند سرچ می‌کند.

بنابراین خیالتان راحت باشد که شما با قرار دادن تبلیغات کسب‌و‌کار و یا محصولات خود در Google AdWords، حرفه، محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید را در معرض دید همه دنیا قرار داده‌اید بنابراین به Google AdWords اطمینان کنید و باور داشته باشید که تبلیغات خود را در جایی قرار می‌دهید که توسط کاربران زیادی دیده خواهد شد.

افزایش رتبه وب سایت

مطمعنا شما هم مانند سایر کاربران دنیای وب عاشق ترفندهایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. یکی از این ترفندها، استفاده از پلتفرم تبلیغاتی Google AdWords است. در واقع شما با استفاده از Google AdWords هم می‌توانید تعداد کاربران زیادی را به وب سایت خود روانه کنید و هم‌ اینکه با افزایش فروش محصولات خود کسب‌ و‌ کارتان را توسعه دهید.

توجه داشته باشید، مهم‎‌ترین عاملی که موجب دیده شدن تبلیغات شما توسط Google AdWords در دنیای اینترنت می‌شود، کلمات کلیدی است که برای تبلیغات خود در این پلتفرم در نظر می‌گیرید.

در واقع شما باید بر روی کلمات کلیدی که قصد دارید برای تبلیغات در Google AdWords قرار دهید تحقیق کنید و کلمات کلیدی را پیدا کنید که توسط کاربران زیادی در گوگل جستجو می‌شوند تا با جستجو آن کلمات کلیدی، کاربران و بازدیدکنندگان زیادی تبلیغ شما در گوگل مشاهده کنند و با کلیک کردن بر روی آن به سمت وب سایت شما روانه شوند.

از این‌ رو است که تبلیغات در Google AdWords موجب می‌شود تعداد کاربران زیادی با کلیک بر روی آن وارد وب سایت شما شوند و همین مسئله باعث می‌شود تا رتبه بهینه‌ سازی و یا سئو وب سایت شما به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا کند.

عوامل دیگر تاثیر گذار بر بازدهی تبلیغات ادوردز

البته عوامل زیادی در اینکه کاربران پس از مشاهده تبلیغات شما در گوگل بر روی آن کلیک کنند دخیل هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها استفاده از متن تبلیغاتی جذاب است. بنابراین برای اینکه تمامی تلاش‌های شما نصفه کاره از بین نرود و بتوانید کاری کنید تا کاربران زیادی پس از مشاهده تبلیغ شما بر روی آن کلیک کنند و وارد وب سایت شما شوند باید زمان زیادی را برای تولید یک متن تبلیغاتی منحصربه‌فرد و جذاب قرار دهید توجه داشته باشید که Google AdWords محدوده خاصی را برای نوشتن متن پیام تبلیغاتی برای شما قرار داده است از این‌رو پیام تبلیغاتی شما باید در عین کوتاه بودن تاثیرگذار باشد.

افزایش فروش

فرض کنید تبلیغ شما در Google AdWords بر اساس کلمات کلیدی که تعیین کرده بودید نتیجه داده است و حالا کاربران زیادی تبلیغ شما را دیده‌اند و تحت تاثیر متن تبلیغاتی شما قرار گرفته و با کلیک بر روی آن وارد وب سایت شما شده‌اند.

به نظر شما از این به بعد قرار است چه اتفاقی بیافتد؟ تاکنون همه چیز خیلی خوب پیش رفته است و قرار نیست که شما از این به بعد خودتان را به زحمت بیاندازید. تنها کافیست بنشینید و افزایش فروش محصولات خود را از طریق کاربرانی که وارد وب سایت شما شده‌اند تماشا کنید. البته هر هفته باید کمپین‌های تبلیغاتی خود را در Google AdWords بروزرسانی کنید و در آن‌ها فعالیت داشته باشید تا به دلیل عملکرد ضعیف غیرفعال نشوند.

تاکنون متوجه شدید که Google AdWords یک روش تبلیغاتی مدرن است که بازخورد خیلی بالایی دارد و اینکه می‌توانید با استفاده از آن در دنیای تبلیغات اینترنتی، با یک تیر هم‌زمان چند نشان بزنید! به‌گونه‌ای که هم می‌توانید در بین کاربران دنیای اینترنت دیده شوید هم‌اینکه با افزایش کاربران وب سایت خود، رتبه آن را افزایش داده، فروش محصولات خود را بالا ببرید و درنتیجه کسب‌و‌کار خود را به شکل ویژ‌ه‌ای گسترش بدهید.

اما برای اینکه تبلیغات شما در Google AdWords به بیشترین شکل ممکن نتیجه دهد به بهینه‌سازی اکانت خود در این پلتفرم تبلیغاتی نیاز دارید، در ادامه شما را با برخی از نکات در زمینه بهینه‌سازی Google AdWords آشنا می‌کنیم.

بهینه‌سازی Google AdWords

بهبود بازگشت سرمایه

اولین نکته کلیدی که باید برای بهینه‌سازی Google AdWords در نظر داشته باشید، بهبود بازگشت سرمایه است. همانطور که اشاره کردیم، یکی از معدود روش‌های تبلیغات اینترنتی که دو برابر آن مبلغی که برای تبلیغات هزینه کرده‌اید به شما باز می‌گرداند، پلتفرم تبلیغاتی Google AdWords است. اما چه کاری می‌توان انجام داد تا بازگشت سرمایه را به شکل ویژه‌ای بیشتر کنیم؟

یکی از مهم‌ترین اصولی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است که به تمام وعده‌های خود به کاربران عمل کنید. برای مثال وقتی که یک کاربر بر روی تبلیغ شما در Google AdWords کلیک می‌کند انتظار دارد دقیقا به وب سایت شما و یا همان صفحه‌ای که محصول تبلیغ شده در آن قرار دارد منتقل شود بنابراین در حین قرار دادن آدرس Landing Page در اکانت Google AdWords خود توجه داشته باشید که دقیقا آدرس صحیح آن را قرار دهید تا کاربران با کلیک بر روی تبلیغات شما بلافاصله به وب سایت و یا صفحه‌ای که محصولات شما در آن قرار دارد منتقل شوند.

بهبود کلید واژه‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی که باید در بهینه‌سازی Google AdWords رعایت کنید، کلید‌ واژه‌ها و یا همان کلمات کلیدی است. هر چه بیشتر کلمات کلیدی مورد استفاده در تبلیغات Google AdWords را بهینه‌سازی کنید به نتایج بهتری دست پیدا خواهید کرد. همانطور که اشاره کردیم کاربران دنیای اینترنت از طریق کلمات کلیدی که شما برای تبلیغات خود در Google AdWords قرار می‌دهید آن را پیدا می‌کنند و با کلیک بر روی تبلیغات وارد وب سایت شما می‌شوند بنابراین انتخاب کلمات کلیدی پر جستجو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که زمان زیادی را بر روی تحقیق و جستجوی کلمات کلیدی که قرار است تبلیغات خود را بر اساس آن‌ها در Google AdWords قرار دهید بگذارید. یکی دیگر از نکات کلیدی بهینه‌سازی Google AdWords این است که شما می توانید برای یافتن کلمات کلیدی مناسب از ابزار رایگان گوگل به نام کیورد پلنر استفاده کنید.

نحوه عملکرد این ابزار رایگان به این شکل است که وقتی شما کلمه کلیدی را در آن جستجو می‌کنید حجم جستجو و میزان رقابت بر سر آن کلمه کلیدی را به شما نشان می‌دهد از این‌رو می‌توانید بفهمید که آیا آن کلمه کلیدی یک کلمه پر جستجو است که توسط کاربران زیادی سرچ می‌شود یا خیر؟ علاوه‌براین، این ابزار لیست کاملی از کلمات کلیدی که به کلمه کلیدی اصلی مرتبط هستند را با حجم جستجو و میزان رقابت هر کدام به شما نمایش می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها در تبلیغات Google AdWords خود استفاده کنید.

استفاده از فیلتر ها برای افزایش بازدهی تبلیغ گوگل ادوردز

یکی دیگر از نکات کلیدی بهینه‌سازی Google AdWords این است که پس از اینکه بر اساس تحقیق و بررسی و همچنین با کمک ابزار رایگان گوگل، کلمات کلیدی درستی را انتخاب کردید برای بهینه‌سازی آن‌ها لازم است که یکسری فیلترها را تعیین کنید و کلمات کلیدی انتخابی خود را از این فیلترها عبور دهید. یکی از این فیلترها می‌تواند حذف کلمات کلیدی باشد که به وب سایت و کسب‌و‌کار شما مرتبط نمی‌شود. از این‌رو شما باید تنها کلمات کلیدی را در تبلیغات Google AdWords خود قرار دهید که با وب سایت، کسب‌و‌کار و محصولات شما مرتبط باشد. اگر بخاطر داشته باشید در ابتدای این مقاله به این مسئله اشاره کردیم که باید به وعده‌هایی که در تبلیغات خود می‌دهید عمل کنید چراکه کاربرانی که بر روی تبلیغات شما در گوگل کلیک می‌کنند انتظار دارند شاهد همان چیزی باشند که که کلمه کلیدی آن را در گوگل جستجو کرده‌اند.

بهبود تبلیغات متنی

همانطور که اشاره کردیم پس از اینکه کاربران بر اساس آن کلمات کلیدی که برای تبلیغات خود در Google AdWords تعیین کردید، تبلیغات شما را در گوگل پیدا می‌کنند، اما تنها عاملی که موجب می‌شود تا آن‌ها به کلیک بر روی تبلیغات شما ترغیب شوند، یک متن تبلیغاتی جذاب و هیجان‌انگیز است. عوامل متعددی وجود دارد که موجب می‌شود شما بتوانید یک متن تبلیغاتی جذاب تولید کنید تا کاربران با کلیک بر روی آن به وب سایت شما منتقل شوند.

برای مثال نوع زبان صمیمانه و رسمی که در نوشتن متن مقاله به کار می‌برید از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه‌ بر این شما می‌توانید محتوای تبلیغاتی خود را در قالب متنی ترسناک، خنده‌دار و یا گنگ تولید کنید تا توجه کاربران را به خود جذب کرده و موجب شوید تا آن‌ها بر روی تبلیغات شما کلیک کنند و در نهایت وارد وب سایت شما شوند.

برای بهینه‌سازی تبلیغات متنی باید چه کار کرد

شما برای بهبود متن تبلیغاتی خود در Google AdWords باید مخاطبین هدف خود را مورد بررسی قرار دهید و بر روی این مسئله که مخاطبین شما حین مشاهده متن تبلیغاتی شما در چه مرحله‌ای قرار دارند تحقیق کنید. چراکه احتمال دارد برخی از مخاطبین هدف شما در مرحله آشنایی با کسب‌و‌کار شما قرار داشته باشند و هدف آن‌ها تنها آشنایی با شما و محصولاتی که ارائه می‌دهید باشد و یا شاید برخی دیگر از مخاطبین هدف شما، قصد داشته باشند از شما خریداری کنند. توجه داشته باشید که تفکیک کردن این دو گروه از مخاطبین هدف شما بر روی کلمات کلیدی که در تبلیغات خود اعمال می‌کنید تاثیرگذار است.