آموزش ساخت کیورد گوگل ادوردز

  • انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

کیورد پلنر

برای کسی که کار تبلیغات انجام می دهد  مورد تخمین زدن کلمات کلیدی در سایت های پر بازدید بسیار مهم است که قبلا توسط keyword tool  انجام می شد. ولی اکنون گوگل راه حلی جدیدی را برای افرادی که کار دیجیتال مارکتینگ انجام میدهند فراهم کرده است که  با زمان کمتری نسبت به   keyword toolمیتوان کلمات کلیدی را ساخت و پیدا کرد.  اکنون ابزاری که گوگل معرفی کرده ابزار keyword Planner است. در این مقاله از ادز کار قصد داریم تا در رابطه با آموزش ساخت کیورد گوگل ادوردز اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

قابل ذکر است که متاسفانه در حال حاضر امکان استفاده از ابزار keyword planner برای کاربران ایرانی وجود ندارد و اگر می خواهید که از آن استفاده کنید باید از آی پی کشور های دیگر و یا از فیلتر شکن های مختلف و امن استفاده کنید.

استفاده از گوگل کیورد پلنر برای ساخت کیورد گوگل ادوردز

شناخت این ابزار برای مارکتینگ ها و همچنین مهندسین سئو نقش بسزایی دارد و می تواند اطلاعات گسترده ای را در زمینه ی ساخت کلمات کلیدی ،محاسبه ی ترافیک ماهانه و… دراختیارشان قرار دهد. بنابراین قصد داریم در ادامه  به چگونگی کار کردن و توضیح آن بپردازیم.

چگونه از کیورد پلنر استفاده کنیم؟

اقدام اول برای اینکه با گوگل کیورد پلنر کار کنیم باید در گوگل ادز (گوگل ادورزد) اکانت داشته باشیم .اگر تا به حال در گوگل ادز اکانت نداشته اید با روش زیر  به سادگی می توانید برای خود اکانت یا حساب کاربری بسازید:

  1. به سایت google.com بروید و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.
  2. در منوی بالای صفحه گزینه ی tools را انتخاب کنید.
  3. و سپس در بخش tools گزینه ی keyword planner را انتخاب کنید.

در این قسمت کیورد پلنر 3 روش را برای به دست آوردن کلمات کلیدی به شما معرفی می کند:

روش اول ساخت کیورد گوگل ادوردز :

search for new keywords using a pharse, websire or category

برای اینکه کلمات کلیدی جدیدی را پیدا کنید می‌توانید از عبارت ها  و طبقه بندی وب سایت ها بگردید.

روش دوم ساخت کیورد گوگل ادوردز :

Get search volume data and trends

داده ها در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند، می‌توانید آن ها را بررسی کنید و در آن زمینه تحقیق کنید.

روش سوم ساخت کیورد گوگل ادوردز :

Multiply keyword lists to get new keywords

راه دیگری که می‌توانید به واسطه آن نسبت به ساخت کیورد گوگل ادوردز اقدام کنید این است که کلمات کلیدی قبلی خود را بسط دهید.

روش اول برای تعداد دفعات به کار رفته ی کلمه  در ماه از سایر گزینه ها مناسب تر است و نیز برای کلمات کلیدی جدید به کار می رود.این روش برای مهندسین سئو نیز می تواند قابل استفاده باشد. پس برای کار کردن با این ابزار و پیدا کردن کلمات کلیدی روش اول یعنی search for new keywords using a pharse, websire or category  را انتخاب می کنیم .

با انتخاب کردن این گزینه صفحه ای نمایان می شود که شامل گزینه های زیر است :

بخش محصولات یا خدمات (Your product or servis )

در این قسمت باید عینا  کلمه ی کلیدی ای که در ذهن شماست ثبت شود . در این قسمت باید توجه داشت از به کار بردن کلمه ی کلی و عمومی خودداری کرد زیرا کلید واژه های کلی که برای شما درج می شود که امکان دارد به دردتان نخورد و در اتمام جستجو مقدار زیادی از کلمات کلیدی را دارید که همه باهم رقابت شدیدی دارند  ولی این کلمات مورد نظر شما نیستند. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه شود این است که باید نهایتا 3 کلمه را در این قسمت استفاده کنید.

برای مثال اگر که سایت خرید مزون لباس به صورت آنلاین را دارید میتوانید کلمه ی” پارچه ی ضد چروک” را انتخاب کنید.

بخش صفحه ی فرود شما (your landing page)

در این بخش برای ساخت کیورد گوگل ادوردز میتوانید نام سایت را درج کنید . توجه داشته باشید که پر کردن این قسمت جستجو را محدود نمی کند بلکه به آن مسیری برای جستجو می دهد و می توان گفت کمکی است که توسط شما انجام می شود.البته باید توجه داشت که این قسمت بیشتر برای کاربران فعال ادوردز طراحی شده است.

بخش طبقه بندی محصولات (your product category)

این قسمت از روند ساخت کیورد گوگل ادوردز برای این است که گوگل کیورد پلنر بداند شما در چه زمینه ای کار می کنید. همچنین اگر کلمات کلیدی مورد نظر خود را نتوانستید در گزینه های قبل جای دهید این گزینه جای مناسبی است تا همان کلید واژه را تایپ کنید.

ابزار کیورد پلنر آنقدر وسیع است که با آن هر مکان و زبانی که مورد نظرتان است  جستجو می کند می توانید در قسمت targeting  زبان و مکان را مشخص کنید.

همچنین با کمک آن و با رفتن به قسمت negative kewwords کلمات منفی ای  که نمی خواهید اصلا نمایان شود را تایپ کنید .

در همان صفحه قسمت پایین سمت راست بخش customize your serach وجود دارد که به شخصی سازی جستجو در کیورد پلنر می پردازد. این قسمت شامل بخش های جزئی زیر می شود.

یکی از آن بخش ها گزینه ی فیلتر کلمات کلیدی است که بازدید زیادی ندارند و  هیچ بازاریاب و تبلیغگری نمی خواهد تبلیغات خود را صرف کلمات کلیدی که بازدید کمی دارد کند به همین دلیل به کیورد پلنر دستور می دهیم تا کلید واژه های پربازدیدی را به ما نشان دهد.

گستردگی مجازی

گزینه ی بعد گستردگی مجازی را باتوجه به کلید واژه ی شما میخواهد که می توانید در کیورد پلنر انجام دهید.البته این بخش بیشتر برای افرادی است که از گوگل ادوردز استفاده می کنند و توصیه می شود این بخش را خالی بگذارید .

گزینه ی بعد گزینه ی مهمی است که حتما باید از آن استفاده شود . در آن گزینه میتوان کلمه ای را تایپ کرد که باید در نتابج وجود داشته باشند.آن کلمه ای خاص است که باید در این گزینه تایپ شود . مثلا اگر به تازگی در فروشگاه آنلاین خود شروع به فروش کفش های کتانی صورتی رنگ کرده اید کلمه ی” کفش کتان صورتی” باید در کلید واژتان استفاده شود.

اگر شما کلمات کلیدی زیادی را دارید میتوانید کل این کلمات را در بخش keywors to include  قرار دهید .

روش دوم یا  Get search volume data and trends

در این روش باید فهرستی از کلید واژه هارا داشته باشید یعنی برای تعداد کلید واژه های کم روش اول بهتر عمل می کند ولی اگر کلید واژه هایتان زیاد هستند و می خواهید مقدار جستجوی آن هارا مورد بررسی قرار دهید از این گزینه استفاده کنید.حتی در این گزینه مجاز به انتخاب فایل هستید فقط توجه به این مورد داشته باشید که فایل باید فرمت csv داشته باشد در غیر این صورت فایل را پشتیبانی نمی کند. در فرمت csv کلمه ها با ویرگول از یکریگر جدا می شوند به همین دلیل برنامه می تواند فایل را به صورت کلید واژه در بیاورد.

برای این کار کلید واژه هارا option1 تایپ کنید .

بقیه ی گزینه ها شبیه به همان روش اول است همانطور که در قسمت قبل می توانستید زبان و مکان را انتخاب کنید در همین قسمت هم با مراجعه به گزینه ی location  و language  میتوان زبان و مکان را  انتخاب کنید.

وقتی همه ی گزینه هارا باتوجه به شرایط خود کامل کردید گزینه ی estimates get را برای اتمام کار بزنید تا تعداد دفعاتی که این کلید واژه ها جستجو شدند را گوگل کیورد پلنر برای شما ارئه دهد.

روش سوم یا Multiply keyword lists to get new keywords

روش سوم برای برای ساخت کیورد گوگل ادوردز Multiply keyword lists to get new keywords است. در این روش که بیشتر برای بازاریاب ها و کسانی که تبلیغات می کنند مناسب است و خیلی مناسب با کار سئو نیست باید گروهی از کلید واژه معرفی شود در این روش زمان بسیار کمی برای نشان دادن نتایج بکار می رود.

این قسمت به شما کمک می کند تا کلمات ترکیبی که جستجو شده اند بررسی و نشان داده شود.

در این روش شما باید کلمات کلیدی خود را به ترتیب در لیست اول ، لیست دوم و لیست سوم وارد نمایید.(اگر لیست سوم به شما نشان داده نشده است کنار ضربدری که در کنار لیست دوم قرار دارد کلیک کنید)

توجه داشته باشید که در این کادر ها باید کلماتی که به هم مرتبط هستند  نوشته شود. مثلا در لیست اول کلمات مرتبطی را قرار دهید که این لیست به عنوان اولین کلمات پیشنهادی شما مورد بررسی قرار می گیرد.

بعد از اتمام این کار گزینه ی  Get search volume   را انتخاب کنید .

چگونه از صفحه ی نتایجی که گوگل کیورد پلنر در اختیار ما قرار می دهد اطلاعات کافی را پیدا کنیم

درسمت چپ صفحه ای که گوگل کیورد پلنر در اختیار ما قرار می دهد نواری است که اطلاعاتی که شما در آن وارد کردید مانند مکان زبان ، فیتر کلمات کلیدی و … وجود دارد . دلیل اینکه این قسمت در صفحه ی نتایج وجود دارد این است که شما می توانید  هر کدام یک از موارد را تغییر دهید  نتیجه را دوباره مشاهده کنید.و اما در صفحه ی اصلی نتایج دو قسمت داریم :keyword idea  و ad group idea

ابتدا به روی گزینه ی keyword idea   کلیک کنید .

برای شما مواردی نشان داده می شود . بالای این قسمت مواردی که شما در قسمت های قبل وارد کرده اید نشان داده می شود و در قسمت پایین عباراتی که کیورد پلنر به شما پیشنهاد می دهد آورده شده است.

حال از کجا بدانیم که کدام کلید واژه را انتخاب کنیم ؟

مشخص است که هر کلید واژه ای که جستجوی بیشتری داشته است اعتبار و اهمیت بیشتری برای ما دارد .

توجه یه قیمت رقابتی برای ساخت کیورد گوگل ادوردز

نکته ای که در اینجا قابل توجه است این است که قیمت ها برای مزایده نیز می تواند معیار خوبی برای نشان دادن بازدید ها باشد و به آن ها نیز باید توجه کرد.

به قسمت  ad group idea  بروید در این قسمت نام دیگر تبلیغ کننده هایی نشان داده می شود با انتخاب هر کدام میتوانیم ببینیم که هر کدام چه کلید واژه ای را برای خود انتخاب کرده اندو ما میتوانیم اگر مورد جالبی را برای کلید واژه پیدا کردیم باتوجه به قسمت چپ کلید واژه را تغییر دهیم و آن را جایگزین کنیم.

اما اگر میخواهید یک راه کار دقیق تری برای بررسی داشته باشید این مرحله را حتما مطالعه کنید. (این مرحله جز موارد ضروری نیست)

برای اینکه این مرحله به خوبی و به صورت دقیق به شما نشان داده شود باید در گوگل  ادز یک کابر فعال باشید . راه کارهای بسیاری برای افزایش فعالیت در گوگل ادز وجود دارد که موضوع بحث این مقاله نیست و در آموزش های بعدی حتما به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

راهکاری دقیق تر برای ساخت کیورد گوگل ادوردز

اما راه کار دیگری نیز برای دقیق تر نشان دادن این آمار ها وجود دارد . برای این کار کلید واژه ای را که در فهرست کلمات پیشنهادی برای شما نشان داده شده است را انتخاب کنید . البته نه هر کلید واژه ای ، کلید واژه ای که آمار بیشتری را دارد سپس روی گزینه ی ad to plan  همان مورد که سمت راست آن قرار دارد کلیک کنید. سپس در پنجره ای که باز شد به روی Review plan  کلیک نمایید. در این صفحه مبلغی را برای قسمت مزایده قرار دهید.حال به تعداد بازدید نگاهی بیاندازید . این بازدید نسبت به قبل دقیق تر است .

اگر میخواهید جستجوی ماهانه را داشته باشید و تبلیغاتتان را برحسب جستجوی ماهانه تنظیم کرده اید می توانید این بازدید را در 30 ضرب کنید تا بازدید جستجوی ماهانه برایتان محاسبه شود.

اگر سئو کار هستید این بخش از ساخت کیورد گوگل ادوردز مربوط به شماست

همانطور که گفتیم برای این کار روش اول یعنی search for new keywords using a pharse, websire or category  را انتخاب می کنیم . مثلا اگر یک سایت فروش لوازم آرایشی و بهداشتی داریم نمیتوان برای انتخاب کلید واژه و قرار دادن آن در قسمت Your product or servis کلمه ی ضد آفتاب را انتخاب کرد زیرا بسیار کلی است و ممکن است کلید واژه های گسترده و زیادی را برای ما نشان دهد.بهتر است در این قسمت کمی جزئی تر کلید واژیمان را بیاوریم مثلا ” کرم ضد آفتاب برای پوست چرب” می تواند مناسب باشد.

گزینه های دیگر را باتوجه به چیزی که مورد نظرمان است تکمیل می کنیم و گزینه ی get ideas   را انتخاب می کنیم و در ادامه باتوجه به آن چیزی که گفته شد نتایج را مشاهده می کنیم.