تنظیمات نمایش تبلیغات

  • انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۸
  • نویسنده : sina askari

تبلیغات در گوگل

یکی از روش های تبلیغاتی که برای بازاریابان در مرورگر ها وجود دارد گوگل ادوردز است. با توجه به اینکه تبلیغات در گوگل هزینه بر بوده و هزینه آن با ارز های خارجی پرداخت می شود لزوم مدیریت حرفه ای در این تبلیغات بسیار مهم بوده به صورتی که لازم است تا تنظیمات نمایش تبلیغات در گوگل به درستی انجام شود تا بیشترین بازدهی را برای شما به همراه داشته باشد.

گوگل ادوردز چیست؟

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که گوگل ادوردز با هزینه ی بالا قابل استفاده است یعنی تا آشنایی کامل با گوگل ادوردز ندارید شروع به کار با آن را شروع نکنید چون علاوه بر اینکه باید هزینه ی زیادی برای گوگل ادوردز بپردازید باید هزینه و زمان زیادی را صرف آموزش گوگل ادوردز کنید.

تنها با یک اکانت گوگل نمی توان  تبلیغات گسترده  و بازاریابی حرفه ای انجام داد ولی برای کسی که تسلط کامل به تنظیمات نمایش تبلیغات گوگل ادوردز دارند می تواند روش بازاریابی گسترده با درآمد عالی باشد.

چگونه گوگل ادوردز خود را راه اندازی کنیم

در حال حاضر امکان درسترسی مستقیما به گوگل ادوردز برای کاربران ایرانی و واریز مستقیم وجه وجود ندارد در عوض شرکت ها و کمپین هایی هستند که با براقرار کردن ارتباط بین ما و گوگل ادوردز می توانند حساب کاربری گوگل ادوردز برای ما ایجاد کنند.

کار این شرکت های واسطه به این گونه است که با دریافت وجه از طرف ما حساب کاربری ای را برای ما ایجاد می کنند و حساب را شارژ می کنند .

سپس ایمیل و پسورد را برای ما ارسال می کنند و ما میتوانیم با آن وارد حساب گوگل ادوردز شویم . باتوجه به اینکه گوگل ادوردز در ایران مسدود است باید با آی پی کشور های دیگر و با فیلتر شکن وارد شویم.

( در هنگام استفاده از فیلتر شکن به این نکته توجه داشته باشید که فیلتر شکن شما را تنها از یک ای پی خاص متصل کند)

بعد از اینکه وارد سایتadwords.google.com  شدید و ایمیل و پسورد خود را ثبت کردید و وارد حساب کاربری خود شدید در صفحه ای که برای شما باز می شود گزینه ی creat your first campaign   را کلیک کنید تا اولین اقدام را برای ایجاد کمپین آغاز کنید.

ایجاد کمپین برای تنظیمات نمایش تبلیغات در گوگل

بعد از انجام این مورد صفحه ای برای شما باز خواهد شد که در اولین گزینه باید نام شرکت یا کمپین خود را تایپ کنید در گزینه ی بعد ( قسمت type) موردall features را انتخاب کنید. در صورتی که اطلاعاتی در رابطه با ساخت کمپین گوگل ادوردز ندارید می توانید به بخش مقالات وب سایت ادزکار مراجعه نمایید.

در قسمت بعد که قسمت network  است، بخش include search partner وجود دارد که شامل سایت هایی است که با گوکل ادوردز همکاری می کنند .سایت های  amazon.com  و washingtonpost.comاز این قبیل هستند .اگر مایل باشید می توانید تیک این گزینه را بردارید .

در قسمت location  می توانید مکانی که می خواهید تبلیغتان در آن کشور نمایش داده شود را انتخاب کنید  همچنین در گزینه ی بعد میتوانید زبان را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر میخواهید در کشور سوئد این تبلیغات نمایش داده شود می توانید آن کشور را انتخاب کنید .

اما اگر میخواهید تبلیغات در همه ی کشور ها نشان داده شود به جز چند چند خاص می توانید نام کشور را در قسمتexclude  انتخاب کنید.

انتخاب ایران در لیست کشورها برای تنظیمات نمایش تبلیغات

متاسفانه نام کشور ایران در لیست کشور ها وجود ندارد و اگر ایران را میخواهید مورد انتخاب خود قرار دهید باید قسمت همه ی کشور هارا انتخاب کنید و روی All countries and territories  کلیک کنید.

جالب است بدانید در برنامه ی گوگل ادوردز می توانید حداکثر مبلغی را که میخواهید برای تبلیغ بپردازید وارد کنید تا با توجه به آن تبلیغات را برای سایت های مورد نظر نمایش دهد .

ایجاد لینک در تبلیغات گوگل ادوردز

اگر بخواهید در زیر تبلغیتان لینکی را استفاده کنید گوگل اوردز میتوان این امکان را برایتان ایجاد کند برای اینکار می توانید در قسمتsitelinks   وارد شوید و لینک خود را در آن وارد کنید در ادامه تیک مربوط به آن را بزنید در این کادر نیز لینک صفحه را بنویسید و آن را سیو کنید.

بعد از اینکه گزینه ی new sitelink را برای ایجاد سایت لینک جدید انتخاب کردید صفحه ای با عنوان new sitelink   برای شما باز می شود . در آن صفحه چند کادر وجود دارد .کادر اول شامل(link text) که در آن کادر باید نامی مناسب  انتخاب کنید .در بخش بعد تیک قسمت Destination URL  را بزنید وآدرس صفحه ی هدف مورد نظر را تایپ کنید و کلید save و سپس کلمه ی save and continue را بزنید.

به همین راحتی شما یک کمپین در گوگل ادوردز برای خود ساختید.

ایجاد گروه برای تنظیمات نمایش تبلیغات

در گوگل ادوردز مرحله ی بعد برای یک تبلیغات ایجاد گروه تبلیغاتی است. این مرحله شامل متن آگهی و کلمات کلیدی مناسبی است. ( کلمات کلیدی باید به درستی انتخاب شوند .ابزار kewword planner  در حال حاضر بهترین ابزار برای انتخاب کلمات کلیدی است.)

این بخش نیز مانند قسمت های دیگر شامل قسمت های مختلفی است . در بخش اول نامی مناسب برای گروهتان انتخاب کنید . دقت داشته باشید که نام گروه می تواند برای تبلیغ شما بسیار مهم باشد .

در قسمت Heading عنوانی که برای تبلیغ انتخاب کرده اید را تایپ کنید (عنوان میتواند همان نام گروه باشد) در قسمت Description line 1 و Description line2  توضیحاتی را بنویسید .

توجه داشته باشید که در هر یک از این قسمت ها می توانید حداکثر35 کاراکتر به کار ببرید باتوجه به اینکه نقطه و کامل نیز جز کاراکتر محسوب می شود بهتر است در نظر داشته باشید که در یک متن 25-30 حرفی را انتخاب کنید.

باید توجه داشته باشید که آدرس سایت باید در قسمت Display URL و آدرس صفحه ی هدف شما باید در کادر landing page  نوشته شود . توجه کنید که این دو قسمت اشتباها به جای هم نوشته نشود.

لینک سایت خود را در بخش sitelink قرار دهید و آنرا سیو کنید در ادامه باید قسمت همه ی کشور ها را انتخاب کنید و انتخاب کردیم را در بخش keyword وارد کنیم .

اگر بخواهید هزینه ی هر کلمه ی کلیدی را مشخص کنید می توانید وارد بخش Default bid  شوید و هزینه را بر حسب دلار انتخاب کنید. حال اگر تمام اطلاعات خواسته شده را تکمیل کردید و از صحت آن اطمینان دارید گزینه ی save ad group  را بزنید تا تبلیغ شما ایجاد و در  لیست نیاز به تایید گوگل قرار گیرد.

چگونه بدانیم تبلیغمان چه اندازه نمایش داشته است

وقتی تبلیغ توسط سایت گوگل تایید شد باید از تعداد دفعات نمایش تبلیغ اطلاع داشته باشیم که بدانیم  تبلیغ به صرفه است یا خیر؟ برای اینکار باید به روی گزینه ی keyword کلیک نمایید . صفحه ای که برای شما نمایش داده می شود شامل موارد زیر است  که چند مورد که در بالا توضیح داده نشده را برای شما ذکر می کنیم:

  • Status : وضعیعتی که تبلیغ شما دارد . مثلا امکان دارد شما تبلیغ خود را متوقف کرده باشید یا اینکه تبلیغ شما در حال تحلیل گوگل است .
  • cpc : نهایت هزینه ای که شما برای تبلیغ تعیین کرده اید
  • Clicks : دفعاتی که کاربران به روی تبلیغ شما کلیک کرده اند .
  • Impr: دفعاتی که تبلیغ شما نمایش داده شده است.

یکی از موارد هیجان انگیزی که این برنامه برای تبلیغ دارد این است که نسبت کلیک روی تبلیغ به نسبت نمایش تبلیغ را نمایش می دهد .

این گزینه که به نام CTR نام گذاری شده است می تواند به شما نشان دهد که آیا تبلیغاتی که در سایت ها انجام داده اید به درستی انتخاب شده است یا خیر؟یا اینکه کلمات کلیدی که انتخاب کرده اید مناسب بوده و یا سایت های شما به درستی انتخاب شده است یا نه؟

  • firs page bid : هزینه ای که گوگل برای تبلیغ در صفحه ی اول برآورد می کند در اینجا نوشته می شود.
  • firs position bid :هزینه ای که گوگل برای تبلیغ در جایگاه اول برآورد می کند . تفاوت این قسمت با قسمت قبل در اینجا است که در قسمت اول صفحه ی اول و اصلی مد نظرمان است ولی در جایگاه اول یعنی هم صفحه ی اول و هم در جایگاه اول صفحه

بهینه سازی نرخ CTR تبلیغات گوگل

در صورتی که به دنبال بهینه سازی CTR تبلیغات ادوردز خود هستید می توانید از مقالات آموزشی ادزکار که به همین منظور تولید و بر روی سایت قرار داده شده اند استفاده نمایید.

هزینه ها در تبلیغ چگونه  محاسبه می شوند

جالب است بدانید یک سیستم خودکار پشت تعیین هزینه های اعمال شده به روی تبلیغات شما است. در اینجا چیزی که بسیار قابل اهمیت است حداکثر هزینه ی مشخص شده توسط شما است که آن سیستم خود کار برای شما هزینه ای متناسب با آن را اعمال می کند .

در برنامه ی گوگل ادوردز این امان وجود دارد که شما برای هر ساعتی از شبانه روز که خواسته باشید می توانید تبلیغ خود را به نمایش بگذارید .

اما برای اینکه ساعتی را برای نمایش تبلیغمان تعیین کنیم باید به چه چیز هایی توجه  کنیم؟ کار شما و ساعتی که مشتریان شما آنلاین می شوند در انتخاب ساعت زمانی بسیار تاثیر گذار است و هچنین می تواند هزینه های شمارا به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

اگر به روی گزینه ی setting در داخل کمپین کلیک نمایید و سپس به روی گزینه ی all setting بروید .ادامه دهید تا بخش  schedule را مشاهده کنید .

در آن قسمت می توانید زمان تبلیغ خود را تعیین کنید و مشخص کنید که در چه ساعتی از شبانه روز تبلیغ شما نشان داده شود.مثلا از یکشنبه تا پنج شنبه ساعت 8 صبح تا 2 عصر و شنبه ساعت 9 صبح تا 3 عصر نشان داده شود.

پس از تنظیماتی که در این قسمت مشخص کردید گزینه save را بزنید.

برای اینکه بدانید زمان مورد نظرتان را درست تنظیم کرده اید یا خیر می توانید در همان صفحه به روی گزینه ی view ad schedule  کلیک کنید و آن را به صورت کلی ببینید.

آیا در گوگل ادوردز می توان از چند کمپین استفاده کرد

در صورتی که بخواهید چند سایت را ساپورت کنید می توانید چند کمپین  را در یک حساب کاربری برای خود بسازید.اگر میخواهید دو کمپین را داشته باشید حتما نیاز نیست دو سایت داشته باشید حتی اگر یک سایت شما فعالیت های زیادی را در زمینه های مختلفی دارد می توانید با چند کمپین تبلیغات خود را انجام دهید.

برای ساخت و مدیریت کمپین دوم مانند کمپین اول عمل می کنیم با این تفاوت که در ادامه تفاوت هایی خواهد بود که به آنها اشاره خواهیم کرد.

ابتدا مانند قبل گروه تبلیغی جدیدی را ایجاد می کنیم تا بتوانیم متن تبلیغ و آگهی و کلمات کلیدی را در آن درج کنیم و ادامه  آن را مانند روش قبل انجام می دهیم.

مشاهده کلیک و نمایش تبلیغات پس از تنظیمات نمایش تبلیغات

یکی از قابلیت هایی  که گوکل ادوردز دارد این است که می توانید تعداد نمایش و کلیک هایی که روی تبلیغ انجام شده است را در بازه های زمانی مشخص مشاهده و ثبت کنید تا ببینید در چه ساعاتی باید تبلیغات خود را گسترده کنید و یا اینکه در انتخاب کلمات کلیدی خود موفق بوده اید یا نه.

برای اینکه از این امکان گوگل ادوردز استفاده کنید می توانید وارد کمپین شوید و با رفتن به قسمت Dimension و تغییر قسمت هایی مثل view  اطلاعات زیادی را به دست آورید.

در قسمت های مخلف کمپین می توانید برداشتی از حساب کاربری خود داشته باشید که مهمترین برداشت مربوط به چگونگی عملکرد کلمات کلیدی است .

برای این کار ابتدا به روی گزینه یkeyword  کلیک نمایید در صفحه ای که برای شما باز می شود گزینه ی save  و download  وجود دارن که با زدن تیک های آن می توانید در هر زمان که بخواهید گزارشی داشته باشید. برای این که برای اینکار زمان مشخص کنید باید به سراغ بالای صفحه و سمت راست بروید و مثلا today  را انتخاب کنید.

برای اینکه عدم نمایش آگهی را در موبایل و تبلت خود داشته باشیم می توان از روش زیر استفاده کرد:

از قسمت setting گزینه Devis  را انتخاب کنید در جدولی که برای شما نمایش داده می شود میتوانید آن را به حداقل و حداکثر برسانید .